Přestupové léto 2022

09/07/2022 267 Od Riči

Nové letní přestupové období nabízí staré známé výzvy – posílit slabý kádr za málo peněz, zbavit se zbytečných drahých hráčů a nastavit aspoň trochu funkční organizační strukturu včetně přestupových kompetencí.


Před začátkem přestupové okna

Everton za poslední roky vykazuje stamilionové ztráty, které sice výrazně navýšily dopady pandemie covid-19, přesto budou hlavním důvodem velmi opatrných a snad promyšlených investic do kádru. I proto lze nyní těžko určit předpokládanou částku hráčských nákupů. Navíc bude také výrazně záležet na odchodech.

Aktuálně platí, že Delph, Tosun, Kenny, Sigurdsson by měli Toffees opustit po vypršení smlouvy na konci června. Dále se nabízí zpeněžit někoho ze čtyřlístku Mina, Allan, Doucouré, Davies, již mají smlouvu jen do příštího roku. Zájem určitě bude o opory Pickforda, Richarlisona, Calverta-Lewina, případně by se klub mohl snažit zbavit výkonnostně podprůměrných, byť drahých hráčů, jako jsou například Keane, Gomes, Gbamin nebo Rondón.

Důležité je poznamenat, že více než polovina ze všech zmíněných hráčů se těší nadprůměrnému platu ve výši 100 tisíc liber, což představuje nemalé břemeno v celkových výdajích Evertonu.

Neznámou je organizační struktura Blues. Představu o posilách určitě mají manažer Frank Lampard a sportovní ředitel Kevin Thelwell, ti ovšem nedisponují finálními rozhodovacími pravomocemi, které si drží představenstvo klubu v čele s majitelem Farhadem Moshirim. A netřeba připomínat, že britsko-íránský podnikatel mnohdy jedná na vlastní pěst, nebo se nechá ovlivňovat hráčským superagentem Kiou Joorabchianem. Výsledkem jsou potom nepovedené a prapodivné přestupy nezapadající do manažerovy koncepce (např. El Ghazi).

Přestupové okno se v Anglii otevírá už 10. června a ve zbylých nejlepších fotbalových ligách západní Evropy až 1. července. Shoda panuje aspoň ohledně konce, obchodovat lze napříč nejlepšími ligami do 31. srpna. Nová sezóna Premier League odstartuje 6. srpna.


Příchody

Odchody