Tyias Browning

Narozen: 27. 05. 1994, Liverpool, Anglie
Výška: 
181 cm
Váha: 
76 kg
Post: 
Obránce
V EFC od: 
Odchovanec
Do:
20. 02. 2019


Tyias Browning si prošel mládežnickou strukturou Evertonu, v níž patřil vždy k tahounům daného výběru. Proto nepřekvapí ani pozvánky do reprezentace Anglie U17, U19 a U21. Atletický pravý či střední obránce poprvé okusil dospělý fotbal na hostování ve Wiganu, krátce zde okusil nástrahy Champioshipu.

Sezóna 2014/15, jeho desátá v Evertonu, znamenala debut za první tým. A když debut, tak rovnou na Anfieldu! Do Merseyside derby vletěl na posledních dvacet minut a neztratil se. O pár týdnů později nastoupil poprvé v základní jedenáctce v Evropské lize proti FC Krasnodaru. Manažer Roberto Martínez s Browningem počítal, bohužel odchovance Evertonu přibrzdilo těžké zranění kolena. Stalo se tak v listopadu 2015 při utkání za výběr U21.

Browning se vrátil po roční pauze a od Toffees se dočkal důvěry. Na začátku roku 2017 s ním prodloužili kontrakt do léta 2019 a obratem ho poslali na šestiměsíční hostování do Prestonu North End, tu dobu desátého celku Championshipu. I na Deepdale ho trápila zranění, která ho na několik týdnů vyřadila ze hry, když mu ale zdraví umožňovalo, pod Simonem Graysonem hrál v základní sestavě.

Grayson se před sezónou 2017/18 ujal kormidla v Sunderlandu, jenž po sestupu z Premier League přebudovával kádr. Anglický manažer brzy po nástupu do funkce projevil zájem o opětovnou spolupráci s Browningem, s čímž v Evertonu souhlasili. Na Stadium of Lights silový obránce nastupoval pravidelně, týmu se však vůbec nedařilo a na konci sezóny sestoupil do třetí ligy. Tehdy už Browning v klubu nebyl, v březnu 2018 si vážně poranil třísla a jeho hostování bylo předčasně ukončeno.

Po zotavení se Browning i ve 24 letech rozehrával v rezervě Evertonu a bylo jasné, že se jeho působení na Goodison Parku chýlí ke konci. Univerzální obránce nakonec v únoru 2019, půl roku před koncem smlouvy v Evertonu, překvapivě přestoupil do čínského klubu Guangzhou Evergrand. Jeho odchod do nejlidnatější země světa lze částečně zdůvodnit rodinnými vazbami, Browningův dědeček je totiž čínského původu.