Preview: Everton – Chelsea
20/05/2011Ještě před definitivním zatažením opony za končící sezonou, zbývá odehrát poslední zápas. A bude jím konfrontace proti Chelsea, s letošním pořadovým číslem čtyři.
Uteklo to znovu jako voda. Od tříměsíčních prázdnin dělí Everton posledních devadesát minut. Z pohledu obou celků vyznávajících modrou a které doufaly v daleko lepší sezonu, nepůjde o nic jiného, než o zakončení roku se zdviženou hlavou. Rozloučí se tedy Everton se sezonou tak, jak se v domácím prostředí sluší a patří?
Úspěšné zapíchnutí neúspěšné sezony může být vnímáno jako nepodstatný detail, obzvlášť pokud již dlouhé týdny není o co hrát, maximálně o pojištění sedmé pozice. Přestože tedy motivace jak hráčů i fanoušků jistě nedosahuje žádných závratných výšin, utkání uzavírající sezonu Evertonu víceméně vycházejí.
38. kolo Blues v posledních třech sezonách zvládli vítězně, přičemž velkým paradoxem je, že předtím si prošli jedenáctiletým obdobím, kdy v závěrečném duelu buď prohráli nebo maximálně remizovali. Od přelomu tisíciletí se navíc zatím nepřihodila chvíle, kdy by Everton v posledním kole nedal gól.
Odfláknutý výkon tedy čekat nemáme, jak informuje Sylvain Distin. Něco podobného jeho spoluhráči sice v minulém kole předvedli na hřišti West Bromwiche, proti Chelsea prý ale máme očekávat bojovný výkon, nehledě na nulovou důležitost zápasu. „Pokud si myslíte, že manažer nás v posledním týdnu nechává odpočívat a že proti Chelsea nastoupí slabší tým, tak musíte snít. Pokud byste viděli, jak usilovně trénujeme, uviděli byste s jakou vážností ten zápas bereme. Každý zápas chceme vyhrát a v každém zápase nasadíme nejlepší tým. Taková je mentalita manažera a celého klubu.“
Podle plánů neproběhla sezona ani těm londýnským Blues. Chelsea za obhajovou titulu vykročila rázně a brzy si stačila vypracovat solidní náskok, jenže nejhorší výpadek formy za poslední léta, který ji postihnul s příchodem zimy, stál Ancelottiho družinu draho. Ani jarní probuzení už Chelsea nedokázalo spasit, byť do boje o titul zasáhla vydatněji, než kdokoli očekával.
Narozdíl od zimních měsíců, se tak modří v posledních týdnech ocitají ve stabilní herní a výsledkové pohodě. Z posledních osmi ligových zápasů jich pět vyhráli, dva remizovali – včetně posledního domácího zápasu proti Newcastlu – a jedinou prohru si odvezli z Old Trafford, kde se lámal mistrovský chleba. A jak si Chelsea vede v posledních kolech sezon? Čísla mluví jasně – více bodů než v Premier League během závěrečného dne sezony posbíral jen Manchester United.
Podobně jako Everton, v každém případě nehodlají brát na lehkou váhu poslední zápas ani na Stamford Bridge. Carlo Ancelotti očekává tuhou bitvu. „Jsou silní. Pokaždé nám půosbí hodně problémů. V FA Cupu jsme možná měli smůlu, ale nic to nemění na jejich kvalitě. Pokaždé jsou maximálně soustředění a je těžké si proti nim vypracovat gólové situace.“
Letošní sezona byla na vzájemná střetnutí bohatá. To poslední je staré tři měsíce, kdy Everton na Stamford Bridge slavil postup do pátého kola FA Cupu. Znovu tak potvrdil, že na hřišti Chelsea hraje rád a dobře, další vizitkou je navíc prosincová ligová remíza 1-1. Na Goodisonu se pak v lize Londýňané posledně představili loni v únoru a výlet to pro ně nebyl šťastný. Everton zvítězil 2-1.
Historie soupeře
Historie Chelsea začala docela zajímavě, nejprve totiž existoval stadion a teprve poté vznikl klub. Pojďme se na to podívat ale postupně. Už v roce 1877 byl postaven stadion Stamford Bridge, jenž sloužil jen jako atletický stánek a závodiště chrtů. Až v roce 1904 si Henry Augustus Mears řekl, že by bylo vhodné stánek zrekonstruovat a vyhledat pro něj vhodný klub. Nabídl tedy stadion Fulhamu, ovšem ten odmítl. Zklamaný Mears chtěl vše zabalit, avšak přesvědčil ho jeho poradce Fred Parker a rok později vzniká na Stamford Bridge klub s názvem po sousední čtvrti – Chelsea FC.
Chelsea se chtěla okamžitě přihlásit do ligy, ale Jižní fotbalová liga její vstup odmítla. Londýnští se tedy obrátili na Severní fotbalovou ligu. Ta jejich návrh přijala a Chelsea mohla hrát v rámci Severní fotbalové ligy druhou divizi bez toho, aniž by si něco vybojovali na hřišti. Sami si tak můžete udělat obrázek, co stojí za jejím přijetím.
První větší úspěch přišel v roce 1920, tehdy se tým okolo manažera Davida Calderhealda, jenž působil v Chelsea až 26 let, což je nejvíce ze všech manažerů, co se kdy na Stamfordu vystřídali, po letech balancování mezi první a druhou divizí prošel až do semifinále FA Cupu a vybojoval 3. místo v první divizi.
Od roku 1930 se Chelsea téměř natrvalo usadila v první divizi, na 32 let. Další významný zápis pochází z roku 1935, na domácí utkání se silným Arsenalem se přišla podívat rekordní návštěva v historii klubu a druhá nejvyšší návštěva v historii anglické ligy (89 905 lidí). Čtyřicátá léta nějak významná ničím nebyla, připomenout by se jen mohl nákup tři hráčů za 22 000 liber – Lena Gouldena, Tommyho Walkere a nám všem známého Tommyho Lawtona. V roce 1952 nastupuje do funkce manažera Ted Drake a brzy si připisuje první velký úspěch. V sezóně 1954/55 Chelsea šokuje Anglii a tým bez větších hvězd vyhrává ligu. V této době hrál v týmu výborný Jimmy Greaves, produkt akademie Chelsea.
V roce 1965 poprvé klub vyhrál Carling Cup, v napínavém dvojzápase si poradil s Leicesterem. Velkou zásluhu měl na triumfu křídelní hráč Bobby Trambling, jenž je s 202 góly dodnes nejlepší střelec Chelsea. Rok 1970 znamenal vítězství v FA Cupu, Chelsea se ale dařilo i na evropské úrovni, svědčí o tom vítězství v poháru UEFA. Jenže plánování přestavby stadionu přineslo jen finanční potíže a tým paběrkoval mezi první a druhou divizí. V roce 1989 ale Chelsea vybojovala první divizi a začalo se blýskat na lepší časy.
V roce 1993 nastoupil do funkci manažera Glen Hoddle a hned přinesl úspěchy – finále FA Cupu v první sezóně a ve druhé semifinále PVP. Hoddle poté ale přešel na lavičku anglické reprezentace a tudíž ho musel vystřídat Ruud Gullit, který přivedl skvělá jména Gianlucu Vialliho, Roberta Di Mattea, Franka Leboeufa, Gianfranca Zolu či Graeme Le Sauxe. A přišly i trofeje – v Ligovém poháru a FA Cupu. Poté Gullita střídá Vialli a opět je úspěšný, vyhrává PVP.
V novém tisíciletí Chelsea opět pokračuje ve sbírání triumfů, tentokrát se daří v FA Cupu. Po sezóně 1999/00 střídá Vialliho Rainieri, který zaznamenává finále FA Cupu z roku 2002. V červnu 2003 kupuje klub ve velké finanční tísni ruský oligarcha Roman Abramovič, čímž Chelsea zachraňuje asi od pádu někam do League One. Ovšem jak se později ukazuje, Chelsea FC v roce 2003 zaniká a vzniká uměle vytvořený klub Čukotka FC. V Čukotce se neustále střídají trenéři. Hráči, kteří bojují srdcem jsou pro klub zbyteční, a jsou nahrazování zbytečně přeplacenými megahvězdami.
Takto bych mohl pokračovat dál a dál až bych skončil třeba u 1000000% nárůstu „pravých věrných fanoušků“. Bohužel Abramovič z toho jak si udělal z Chelsea hračku a inspiroval další bohaté pány, kteří jen ničí starou dobrou Premier League. Ale samozřejmě nemůže zapomenout na zaplacené trofeje z doby Romana: 3x mistr Premier League (2004-05, 2005-06), vítězové FA Cupu a Carling Cup (2007, 2009 a 2010).
Zápasová fakta
Půjde o 163. soutěží klání mezi kluby, přičemž k padesáté výhře Evertonu schází jediný triumf. Jeden z nich Goodisonu koneckonců zaznamenal i v loňské sezoně, kdy Chelsea v ligovém zápase odjížděla s porážkou 2-1. Celkově pak Toffees proti Blues drží pětizápasovou neporazitelnost; naposledy tedy Chelsea Everton porazila ve finále FA Cupu před dvěma lety. Šest z posledních osmi ligových zápasů dopadlo nerozhodně.
Zřejmě nejslavnější postavou, která oblékala oba modré dresy, je Duncan McKenzie, hvězdný útočník let sedmdesátých. Dalšími jmény na seznamu pak jsou například současný manažer Fulhamu, Mark Hughes, dále John Spencer, Mickey Thomas nebo Graham Stuart.
Everton
Zůstává posledním celkem, který v letošní sezoně neprohrál dvakrát v řadě; na Goodison Parku navíc drží desetizápasovou sérii neporazitelnosti. V lepší současné domácí formě už je jen Manchesteru United s dvaceti zápasy a Tottenham s šestnácti. V posledních čtyřech utkáních ovšem Everton pokaždé inkasoval jako první.
Chelsea
Pokud v neděli zvítězí, dosáhne hranice 74 bodů. I tak by se však jednalo o nejnižší celkový bodový zisk Chelsea od sezony 2002/03, kterou na čtvrtém místě zakončila s 67 body. Vítězně rozehrané zápasy nicméně Blues neztrácejí – pakliže se ujmou vedení, zpravidla buď zvítězí, nebo v krajním případě remizují (16 výher, 3 remízy). Zlobit však Chelsea musí aktuální bilance proti mužstvům z první sedmičky. Z posledních pěti zápasů proti jejím členům získala jediný bod.
Vzájemná bilance
Celkově: 49-52-61
Na Goodison Parku: 35-25-17
V Premier League: 5-16-16
Absence
Kromě dlouhodobě zraněných Fellainiho a Sahy si zřejmě v posledním zápase nekopne ani Tim Cahill. Třízápasový distanc začíná Diniyaru Bilyaletdinovovi. Chelsea bude chybět trojice Benayoun, Ramires a Bosingwa, které do jednoho trápí podkolenní šlacha.
Everton: Howard, Mucha, Hibbert, Neville, Jagielka, Distin, Duffy, Heitinga, Baines, Osman, Cahill, Coleman, Arteta, Rodwell, Gueye, Beckford, Anichebe, Vellios
Chelsea: Čech, Turnbull, Ivanović, Alex, Ferreira, Luiz, Terry, Cole, Malouda, McEachran, Essien, Mikel, Lampard, Anelka, Drogba, Torres, Kalou
Kdy: 22.5. 16:00 SEČ
Kde: Goodison Park
Rozhodčí: Peter Walton