Rafael Benítez

Celé meno: Rafael Benítez Maudes
Narodený: 16. apríl 1960 – Madrid, Španielsko
V EFC od: 30. 6. 2021
Zmluva do: 30. 6. 2024
Prepustený: 16. 1. 2022


Klubová kariéra

Ač je dnes téměř výhradně znám jako manažer, tak i on má za sebou fotbalovou hráčskou kariéru. Rodák z Madridu odehrál rok za céčko Realu, načež si s Castillónem zahrál ve druhé lize. Nejvíc času ale strávil v týmu Parly, který tehdy hrál třetí ligu. Zdraví ale nesloužilo a tak ukončil hráčskou kariéru v pouhých 26 letech. To již měl nějaký ten rok v kapse diplom z madridské univerzity, kde vystudoval tělesnou výchovu.

Trenérská kariéra

O tři roky později si udělal trenérské zkoušky a v roce 1993 začal trénovat béčko Realu Madrid. Tam časem povýšil na asistenta del Bosqueho u áčka, načež se trenérsky osamostatnil. Štace ve Valladollidu (2 výhry ve 23 utkáních) a v druholigové Pamploně (1 výhra z 9 zápasů) byly neúspěšné, poté zaznamenal svůj první trenérský úspěch. Převzal Extramaduru a ze druhé pozice ve druhé lize s ní postoupil do ligy první. Okamžitě ale sestoupila a Benítez si po logickém vyhazovu udělal rok volno. Následně si plácnul s Tenerife a okamžitě s ním postoupil do první ligy ze třetího místa. To pro něj znamenalo trenérské povýšení – převzal Valencii po Hectorovi Cúperovi.

Ta v sezóně 2000-2001 prohrála finále Ligy mistrů na penalty proti Bayernu Mnichov a navíc odešel kapitán Mendieta do Barcelony. To ale vůbec nevadilo, tým kolem Roberta Ayaly, Kilyho Gónzaleze a Johna Carewa zvládl vyhrát titul a totéž zopakoval v sezóně 2003-2004, kdy vyhrál i Pohár UEFA. Ze tří sezón tak Benítez vytěžil dva tituly, páté místo (sezóna mezitím) a jednu výhru v evropských pohárech – to je slušná bilance. Bylo jasné, že ho Valencia neudrží…

Redshites

…protože zájem projevil FC Liverpool. Ten využil toho, že se Benítez rozhádal ve Valencii se sportovním ředitelem – a muž z Madridu se tak stal prvním španělským manažerem v anglické lize. Ve své první sezóně hned vyhrál Ligu mistrů po obratu ve finále proti AC Milán, přičemž vítěznou penaltu v rozstřelu vsítil český útočník Vladimír Šmicer. Ligu se ale vyhrát nepovedlo (opět páté místo), ve finále Ligového poháru Liverpool prohrál s Chelsea. Druhá sezóna byla také celkem slušná, LFC skončil v lize třetí a opět na penalty vyhrál Anglický pohár, poraženým finalistou byl West Ham.

V další sezóně se opět nepodařilo vyhrát titul. LFC byl prodán a Benítez si, mírně řečeno, nesedl s novými vlastníky. Začalo slabší období klubu. Klub pravidelně postupoval do Ligy Mistrů, ale Benítez se čím dál tím více veřejně hádal s americkými vlastníky, ač v březnu 2009 podepsal novou, pětiletou smlouvu. A když v sezóně 2009-2010 nepostoupil ze základní skupiny Ligy Mistrů, tak bylo jasno – výsledkem byl odchod po vzájemné dohodě v červnu 2010.

Inter, Chelsea, Neapol

Bez práce byl pouze týden, když po něm sáhnul Inter Milán. Ten pouze měsíc předtím vyhrál italskou ligu a Ligu Mistrů. Mourinho neodolal vábení právě Realu Madrid… Inter ale špatně odstartoval a Benítez dostal pod stromeček vyhazov. Nezachránilo ho ani vítězství v MS klubů. Problém? Opět veřejně řekl „dejte mi peníze na posily nebo přemýšlejte, zda chcete, abych byl Vaším trenérem“. Tedy věc, kterou slyšeli už v Liverpoolu.

Další štace byla Chelsea, bez práce byl skoro dva roky. Když přicházel na hřiště před svým prvním zápasem jako manažer tohoto klubu, tak ho fanoušci vypískali. Důvod? Když trénoval Liverpool, tak veřejně řekl, že Chelsea by nikdy nevedl. Klub vedl pouze do konce sezóny, opět vyhrál MS klubů, Chelsea vypadla z Ligy Mistrů už v základní skupině, ale v Evropské Lize vyhrála. Na konci února veřejně prohlásil, že zůstane jen do konce sezóny, v lize nakonec skončila Chelsea třetí.

Osm dnů po konci v Chelsea podepsal v Itálii dvouletou smlouvu s Neapolí. V první sezóně s ní vyhrál Italský pohár a byl třetí v lize. Opět řekl, že pouze dodrží kontrakt. SSC Neapol v sezóně 2015/2016 skončila pátá, přičemž v posledním kole prohrála s Laziem 2:4. To na její úkor obsadilo třetí místo a kvalifikovalo se do Ligy Mistrů.

Real Madrid, Newcastle

Několik dnů poté se dočkal. Konečně podepsal trenérskou smlouvu s Realem Madrid. Což o to,
v základní skupině Ligy Mistrů nasbíral Real 16 bodů. Jenže doma v El Clásicu dostal čtyřku a ze Španělského poháru byl vyloučen, protože nasadil hráče, který si měl v poháru odpykat jednozápasový trest (konkrétně šlo o Černyševa). Marně se prezident klubu Pérez bránil, že jim to neřekli. Nakonec byl Benítez vyhozen už po půl roce. Důvody vyhazovu ze třetího místa v lize? Nepopularita u fanoušků a neschopnost udělat výsledek proti nejlepším týmům.

Dva měsíce poté, tedy v březnu 2016, ho angažoval Newcastle. Klub se v nejvyšší soutěži nezachránil, ale Benítez u týmu zůstal a z druhé ligy vybojoval hned postup zpět. V následujících dvou sezónách dovedl klub ke klidnému středu v podobě desátého a třináctého místa. Týden před vypršením smlouvy byl oznámeno, že smlouva mu nebude prodloužena, přičemž se po svém vyhazovu nelichotivě vyjádřil na adresu majitele klubu Ashleyho, antipatie byly vzájemné.

Čína a EFC

Následně zamířil do Číny, konkrétně do klubu Dalian Profesionnal. Smlouvu podepsal v červenci 2019 na 2,5 roku, skončil v lednu 2021 po vzájemné dohodě, jako zdroj uvedl obavy o své zdraví a zdraví své rodiny kvůli koronaviru. V první sezóně skončil Dalian jedenáctý, ve druhé úspěšně zvládl skupinu o záchranu.

Po pěti měsících se vrátil pracovně do Evropy. Plácnul si s Evertonem, nahradil Ancelottiho, který kývnul Realu Madrid (opět), smlouva byla podepsána na tři roky. Stal se tak druhým manažerem v historii, který trénoval oba kluby z Liverpoolu. Většina fandů Evertonu byla od začátku proti tomuto jmenování, když trénoval Liverpool, tak se o Evertonu vyjádřil, že je to malý klub. Začátek měl slušný, ale postupem času se začalo prohrávat, ostatně, nahradit populárního Ancelottiho by byl těžký úkol pro každého. Osudovou se mu stala porážka v Norwichi, devátá ze třinácti zápasů. Nakonec byl tedy odvolán v lednu 2022 po šesti a půl měsících.

Od té doby Rafael Benítez manažersky absentuje. Dočkáme se jeho další kapitoly?

Autor článku: Javor


Pozrite tiež: