Aaron Justin Lennon

Narozen: 16. 04. 1987, Leeds, Anglie
Výška: 165 cm
Váha: 63 kg
Post: Křídelník
V EFC od: I) 02. 02. 2015, II) 01. 09. 2015
Do: I) 31. 05. 2015, II) 23. 01. 2018


Aaron Lennon vkročil do světa velkého fotbalu v domovském Leedsu United, v roce 2003 překonal zápis nejmladšího hráče Premier League, když okusil nejvyšší soutěž v 16 letech a 129 dnech. Mimochodem už ve 14 letech podepsal sponzorskou smlouvu na obuv, rovněž coby nejmladší mladík.

Během prvních dvou let mezi seniory si svižný křídelník připsal na konto 43 startů, herní praxi nabíral hlavně v sezóně 2004/05 v Championshipu, kam Whites sestoupili. V červnu roku 2005 vzhledem k jejich finančním problémům přijali nabídku Tottenhamu Hotspur ve výši 1 milionu liber. U Spurs se Lennon začal okamžitě prosazovat, jeho rychlé výpady u pravé lajny se staly pověstnými. Renomé mu zaručily i tři nominace na mladého hráče roku Premier League.

V roce 2008 se radoval s Tottenhamem ze zisku kýžené trofeje, jízdu Ligovým pohárem pečetila výhra nad Chelsea ve finále. K pamětihodným počinům patří rovněž sezóna 2010/11, kdy se londýnský celek probojoval do Ligy mistrů a dokráčel až do čtvrtfinále, v němž si proti Realu Madrid zahrál i Aaron Lennon. Kromě toho se také těšil z pozvánek do reprezentace Albionu, okusil chuť Mistrovství světa v roce 2006 a 2010.

V průběhu ročníku 2014/15 dostával stále méně šancí od nového manažera Mauricia Pochettina, na hřišti se objevoval až v průběhu jako střídající hráč z lavičky, proto v lednu rád kývl na zájem Evertonu. Během hostování na Goodison Park pomohl k oživení tápajícího mužstva a okamžitě se uchytil v sestavě. Po čtyřech měsících se vracel do Londýna s vizitkou 14 utkání a dvou branek.

Během následujícího léta projevoval zájem o návrat k Toffees. Problémem se zdála jeho požadovaná cena, k dohodě ovšem došlo během Deadline Day, rok před koncem smlouvy stál 4,5 milionu liber. Spurs opustil s bilancí 364 odehraných zápasů, 30 vstřelených branek a 77 asistencí.

Ovšem jako kmenový hráč Evertonu na vydařené hostování nenavázal. Trvalé místo v základní sestavě si nevybojoval kvůli konkurenci a nevyrovnaným výkonům, které ale pod manažerem Martínezem předváděl celý tým. S příchodem nové manažera Ronalda Koemana se postupně vytratil z týmové soupisky. Důvodem byly psychické problémy, a dokonce natolik vážné, že na jaře 2017 si Lennon chtěl pravděpodobně sáhnout na život. Tragédii odvrátil včasný zásah policistů, kteří hráče předali do péče psychiatrické léčebny.

Lennon vážné problémy překonal i s podporou Evertonu a jeho bývalého klubu Tottenhamu, a tak se pro sezónu 2017/18 opět vrátil do týmu. Přestože se těšil solidnímu hernímu vytížení, tedy zejména po odchodu Koemana, pracovitý přístup nedokázal podpořit produktivitou. Když tak v lednu 2018 Toffees koupili typově podobného Walcotta, Lennon půl roku před koncem smlouvy raději přestoupil do Burnley. Celkově za tři roky odehrál v dresu Evertonu 77 zápasů, v nichž zaznamenal devět branek a šest asistencí.