Aiden McGeady

Narozen: 04. 04. 1986, Denny, Skotsko
Výška: 178 cm
Váha: 72 kg
Post: Křídelník
V EFC od: 11. 01. 2014
Do: 13. 07. 2017


Hbitý křidelník se narodil 4. dubna 1986 ve Skotsku, kde také začal svou fotbalovou kariéru. Zájem o sport zdědil po otci, jenž mimo jiné dvě sezony působil v Sheffieldu United. Coby mládežník se Aiden McGeady nejprve připojil k Queen´s Park. V glasgowském celku vydržel do patnácti let, než se stěhoval do slavnějšího Celticu.

Na Parkhead nejprve hrával v akademii, v létě 2003 se radoval ze zisku Scottish FA Youth Cup, už o rok později přisel větší pokrok. V 18 letech debutoval v prvním tymu pod manažerem Martinem O’Neillem, při premiéře mezi dospělými se dokonce hned zapsal mezi střelce, trefil se do sítě Hearts. V témže roce si odbyl premiéru i v seniorské reprezentaci Irska, zelený dres mohl oblékat díky svým prarodičům irského původu.

Přes počáteční přetrvávající problémy s kolenem si McGeady nemohl stěžovat na herní vytížení, kromě skotské Premier League okusil i prestižní Ligu mistru. Dobré výkony talentu gradovaly v ročníku 2007/08, chválu sklízel od medií, fanoušků a spoluhráčů.

Ačkoliv neustával zájem klubů z anglické Premier League, obounohý záložník překvapivě zvolil přestup do Ruska. V srpnu roku 2010 se upsal Spartaku, který za něj zaplatil 9,5 milionu liber, čímž se stal nejdražším fotbalistou odcházejícím ze Skotska. Za šest let v Celticu naskočil do 252 utkání s bilancí 37 branek a 83 asistenci, čtyřikrát vyhrál Scottish Premier League (2004, 2006, 2007, 2008), dvakrát Scottish League Cup (2006, 2009) a Scottish Cup (2005, 2007). Dočkal se též individuálního ocenění, asociace ho jmenovala Young Player of the Year a od kolegů se dočkal poctě v podobě Players‘ Player of the Year, obě trofeje posbíral v roce 2008.

Vidina pěkné mzdy a zápasů v evropských soutěžích se nakonec neukázala jako nejlepší volbou. McGeadyho výkony postupem casu nabíraly sestupnou tendenci, a tak kromě zranění mu minuty na hřišti ubírali i v lepší formě se prezentující spoluhráči. Zdá se tedy pochopitelné odmítnutí prodloužení kontraktu a touha změnit působiště. Pomyslný hřebíček do rakve zatloukl spor s trenérem Valerim Karpinem, po němž byl McGeady v listopadu roku 2013 dočasně vyřazen z kádru. Když se o dva měsíce později ozval Everton, dočkal se kladné odpovědi. Ve 27 letech opustil Spartak šest měsíců před vypršením smlouvy za oficiálně nezveřejněnou částku, podle webu transfermarkt.co.uk se jedná o hodnotu 1,76 milionu liber. Na Goodisonu podepsal smlouvu na čtyři a půl roku.

V modrých barvách sice nezačal špatně, v prvních měsících naskakoval hlavně z lavičky a předvedl několik dobrých momentů. Sezónu 2014/15 potom odstartoval brankou do sítě Leicesteru, ale postupně zapadal do průměru a po přelomu roku přestal nastupovat. Situace se nezměnila ani následující ročník, proto vzal zavděkem hostováním v Sheffieldu Wednesday na jaře 2016. Ani s příchodem nového manažera Ronalda Koemana se McGeadyho situace nezlepšila, a tak opět putoval do Championshipu. Pro sezónu 2016/17 ho na hostování získal Preston North End. V Evertonu se s ním nepočítalo.

Na Deepadale se třicátníkovi dařilo, svými výkony se vyšvihl mezi nejlepší křídelníky Championshipu. V létě 2017 po něm byla v druhé anglické nejvyšší soutěži sháňka, přetahovanou nakonec vyhrál Sunderland, který sestoupil z Premier League a přebudovával kádr. Mackems uspěli s nabídkou kolem půl milionu liber.

Aiden McGeady opustil Everton rok před koncem smlouvy s bilancí 43 zápasů, v nichž vstřelil jediný gól a připsal si sedm asistencí. Jeho angažování bylo krokem vedle.