Aiyegbeni Yakubu

Narozen: 22. 10. 1982, Benin City, Nigérie
Výška: 183 cm
Váha: 83 kg
Post: Útočník
V EFC od: 29. 08. 2007
Do: 01. 09. 2011


„The Yak“ se stal nejúspěšnějším střelcem Evertonu od roku 1992, kdy dal Peter Beardsley 20 branek za sezonu. Yakubu jich dokázal dát 21. Svou profi kariéru začal Yak v izraelském Maccabi Haifa. Tam dvakrát vyhrál tamní ligu a překonal střelecký rekord klubu. Poté přišlo celkem povedené hostování v Hapoel Kfar Saba, dalším izraelském klubu. Roku 2000 šel Yak zkusit poprvé štěstí do Anglie, i když v Portsmouthu jen hostoval. Ale po první sezoně u Pompey se Yak na Fratton Park stěhoval natrvalo a svůj gólový účet na jihu Anglie uzavřel na čísle 26. Dalším anglickým angažmá bylo v roce 2005 Middlesbrough. Ani tam Yakubu střelecky nezaostával, i když 15 branek za dvě sezony, není nic čím by se mohl špičkový útočník chlubit.

I přesto se o mohutného afričana v létě 2007 začal zajímat Everton, kterému se nakonec podařilo přestup dokončit za rekordní částku v historii klubu – 11.25 milionu liber. První branky se dočkal hned ve svém prvním zápase a to proti Boltonu. Pak už se gólová mašina jménem Yakubu s menšími přestávkami nezastavila do konce sezony. Za zmínku stojí, že Yak vstřelil v sezoně 2007/08 dva hattricky. Jeden do sítě Fulhamu a druhý norskému SK Brann, ve třetím kole poháru UEFA.

V první půli sezony 2008/09 jej trápil nedostatek formy, vždyť do konce listopadu vsítil jen čtyři branky. Gólovou statistiku již nestačil vylepšit, neboť právě na podzim si vážně poranil achilovku, která jej vyřadila z veškerého dění v sezoně. Vrátil se až v září 2009, zpočátku nehrál vůbec dobře, ač dostával dostatek šancí. Ke konci sezóny 2009/10 ale pár gólů zaznamenal a dokázal, že snad branky střílet umí.

V dalším ročník však spojení Yakubu a Premier League k sobě moc nepasovalo. Nigerijec se stále nedokázal vrátit do své dřívější formy a za Everton skóroval jedinkrát, leč na druhou stranu častěji seděl na lavici. Na jaře sice pookřál na hostování v Leicesteru, na Goodison Parku už mu v každém případě pšenka nekvetla.

Nakonec v poslední den přestupového okna léta 2011 zamířil přibližně za 1,5 milionu liber do Blackburnu Rovers, rok před vypršením smlouvy.