Amadou Zeund Georges Ba Mvom Onana

Narozen: 16. 08. 2001, Dakar, Senegal
Výška: 195 cm
Váha: 80 kg
Post: Záložník
Číslo dresu: 8
V EFC od: 09. 08. 2022
Smlouva do: 30. 06. 2027


Onana se narodil v Dakaru, z hlavního senegalského města ale s rodinou brzy emigroval do Belgie, kde si prošel mládežemi několika klubů (Anderlecht, RWS Bruxelles, Zulte Waregem), než v roce 2018 zamířil do německého Hoffenheimu. Debutu v profesionálním fotbale se však dočkal v jiném německém celku, a to v (kdysi) slavném hamburském SV.

Barvy Die Rothosen rozšířil v létě 2020 a brzy nato také debutoval v 2. Bundeslize. V té vydržel pouhou sezónu, jelikož jeho talent neunikl francouzskému Lille, které je proslulé svou důvěrou v mladé hráče a Onanu v létě 2021 vykoupilo z Německa za necelých šest milionů liber.

A sázka Lille na 195 centimetrů vysokého defenzivního záložníka, který ale umí zahrát i výše ve středu pole, se náramně vyplatila. Stačila pouhá sezóna v nejvyšší francouzské soutěži, během níž Onana jedenáctkrát nastoupil v základní sestavě a osmnáctkrát přišel na hřiště z lavičky, aby se díky svým výkonům vyšvihl mezi největší talenty světového fotbalu.

Po své průlomové sezóně se mladík dočkal v debutu v belgické reprezentaci a o jeho služby se strhl zájem zejména na Britských ostrovech. Není se příliš co divit, talentovaný defenzivní záložník, který si velmi dobře rozumí s míčem a na hrací ploše číší energií, je nedostatkové zboží. Onanovy služby si nakonec zajistil Everton, jehož samotný hráč upřednostnil před West Hamem. Na Goodison Parku podepsal pětiletou smlouvu a Toffees za jeho přestup zaplatí Lille nemalou částku začínající na sumě 25 milionů liber, která s možnými bonusy může vyskočit až na 33 milionů liber.