André Filipe Tavares Gomes

Narozen: 30. 07. 1993, Grijó, Portugalsko
Výška: 188 cm
Váha: 84 kg
Post: Záložník
Číslo dresu: 21
V EFC od: 01. 07. 2019
Smlouva do: 30. 06. 2024


Portugalský rodák v mládí vyzkoušel akademie Porta a Boavisty, než v roce 2012 coby 18letý zamířil do Benfiky. V lisabonském celku po příchodu dostával šance zejména v pohárech, během prvních dvou sezón nastoupil k 41 utkáním včetně 14 ligových.

V létě 2014 o fyzicky zdatného a všestranného středního záložníka projevila zájem Valencia. Ve východní Španělsku se Gomesovi dařilo a po úvodní sezóně se jeho hostování proměnilo v přestup. U Netopýrů pokračoval v dobrých výkonech i ve druhé sezóně, kterou zakončil na mistrovství Evropy, na němž získal s Portugalskem zlaté medaile. Na turnaji odehrál pět zápasů ze sedmi možných (ve finále ale absentoval), pokaždé přitom nastoupil v základní sestavě.

Po ME Gomese vykoupila z Valencie slavná Barcelona za astronomickou částku v základní hodnotě 29 milionů liber a další 16 milionů v bonusech. Statný záložník ovšem na Camp Nou neuspěl. I když během dvou sezón odehrál 78 utkání, jeho výkony byly obrovským zklamáním. Své trápení otevřel přiznal na jaře 2018, kdy potvrdil, že se potýká s psychickými problémy a nezvládá tlak velkoklubu.

I proto v létě 2018 kývl na nabídku krajana Marca Silvy, manažera Evertonu. Gomes zamířil na Goodison Park na roční hostování (bez opce na přestup) za dva miliony liber. Hostování v novém působišti ale začal se svalovým zraněním, debut si tak mohl odbýt až v říjnu ve vítězném zápase devátého ligového kola s Crystalem Palace. Od té doby se však zabydlel v základní sestavě a s Idrissou Gueyem vytvořil sehranou středovou dvojici. Senegalec vynikal v úspěšných zákrocích a odebírání míčů a Gomes se naopak výrazně přičinil ke zlepšení rozehrávky celého mužstva, jeho dominanci na míči a plynulejšímu přechodu do útoku. Ve své první sezóně v Premier League nakonec odehrál 27 utkání.

Po konci hostování Everton i hráč jevili velký zájem o prodloužení spolupráce, což se nakonec podařilo zrealizovat. Gomes přestoupil k Toffees na začátku léta 2019 za 22 milionů liber, smlouvu podepsal na pět let. „Jednalo se o velmi snadné rozhodnutí. Jsem rád, že jsem podepsal smlouvu s Evertonem. První rok v klubu jsem si velmi užil. Chci být součástí něčeho výjimečného, a to jsem našel právě v Evertonu, který si navrch stanovil jasné ambice. Z celého srdce děkuji klubu za to, že vynaložil obrovské úsilí, aby mě získal. Během první roku jsem se cítil jako člen rodiny – to je pro mě nejdůležitější věc,“ neskrýval Portugalec radost po podpisu smlouvy.