Andrew Johnson

Narozen: 10. 02. 1981, Bedford, Anglie
Výška: 170 cm
Váha: 64 kg
Post: Útočník
V EFC od: 30. 05. 2006
Do: 
07. 08. 2008


Andy Johnson s fotbalem začínal v mateřském Birminghamu City. AJ měl zpočátku problémy s tím, že většina lidí okolo si myslela, že je na vrcholového fotbalového útočníka moc malý, což se později ukázalo jako hloupost. Nedlouho po absolvování akademie Brums, se AJ stal právoplatným členem prvního týmu. Za 5 let ale nastřílel na St. Andrews pouze 8 branek. V roce 2002 se Andy stěhoval do jižního Londýna, na Selhurst Park, domácí stánek Crystal Palace.

Tento přestup se ukázal být skvělým pro obě strany. Johnson se hned od počátku začínal vyplácet. Do srdcí fanoušků The Eagles se zapsal i hattrickem do sítě nenáviděného rivala Brighton & Hove Albion. Později už od manažera Trevora Francise nedostával takové množství šancí ale Francis se brzy stejně pakoval. Jeho místo zaujmul Ian Dowie a AJ jako by se znovu našel. V památné sezoně 2003/04 dokázal dát Andy 32 gólů. Palace ten rok vyhráli play off a postoupili do první ligy. Přestože The Eagles se hned následující sezonu poroučeli zpět do Championship, Aj se stal s 21 brankami druhým nejlepším střelcem Premiership. Jeho gólový účet pochopitelně nezůstal nepovšimnut ale Andy se rozhodl být věrný.

V létě 2006 ale už působiště měnil. Vše nasvědčovalo tomu, že Andy odejde do Wiganu, který nabízel 8.5 milionu liber, jenže Everton na poslední chvíli svou nabídku zvýšil na 8.6 milionů a Johnson se stal hráčem Toffees. Zpočátku se Andymu dařilo, v dvou prvních zápasech dal 2 branky ale nezapomenutelným se stal díky dvou brankám do sítě Liverpoolu v derby na Goodisonu, které Everton vyhrál 3:0. V dalším průběhu sezony už se mu tolik nedařilo a zůstalo u celkových 11 branek. Ze začátku sezony 2007/08 AJ dlouho nemohl dát gól. To se mu podařilo až na konci října proti Newcastlu. O pár dní později Andy podepsal na Goodison Parku pětiletou smlouvu. Později se střelecky alespoň trochu probudil ale stále to nebylo ono. Hlavním přínosem pro tým je hlavně jeho neúnavná bojovnost a běhavost.

Ovšem Johnson chtěl mít důležitější roli, té se však v Evertonu nedočkal, a tak v létě 2008 přestoupil do Fulhamu za 10,5 milionu liber, i přes protesty fanoušků Toffees. Doufejme, že se mu ve Fulhamu bude dařit a získá si tamní fanoušky podobně jako ve svých předchozích působištích. Jedno je ale jisté již teď: Andy je dříč, na hřišti by pro tým vypustil duši