Andy van der Meyde

Narozen: 30. 09. 1979, Arnhem, Nizozemsko
Výška: 180 cm
Váha: 79 kg
Post: Záložník
V EFC od: 31. 08. 2005
Do: 12. 06. 2009


Andy začal s fotbalem v Ajaxu Amsterdam, kterého byl hráčem až do roku 2003. Po úspěšném účinkování v domácí lize (kromě Ajaxu hostoval i ve Twente) van der Meyde okusil italskou Serii A a přestoupil do Interu Milán, kde se mu ovšem nedařilo, tak jak si představoval a po dvou letech a dvaatřiceti zápasech přišlo angažmá v Evertonu. Hráčem Toffees se Andy stal od posledního dne letního přestupového okna 2005. V první sezoně si zahrál jen v jedenácti soutěžních zápasech. Na vině byly zejména problémy se zraněním a spekulovalo se také nad jeho údajným alkoholismem.

Ale ani v druhé sezoně to nebylo o moc lepší. Spíše než fotbalovýmy výkony zaujal potížemi s disciplínou. I přes to v týmu zůstal. Před sezonou 2007/08 odehrál celý přípravný zápas proti Severnímu Irsku. Ale pak už je to zase ta stará písnička – problémy, zranění… Další ročník ho opět limitovali zranění, vysedával na lavičce a zahrál si jen pár minut, není tedy divu, že s ním Everton po sezóně neprodloužil smlouvu. Van der Meyde tak za čtyři roky odehrál za Everton jen 20 zápasů. Přeci jenom ale van der Meyde něco v poslední sezóně dokázal, nahrál Danu Goslingovi na rozhodující trefu v FA Cupu proti Liverpoolu. No ale uznejte, není to málo?

Po nevydařené štaci na Ostrovech se vrátil zpět do rodného Holandska. Na začátku roku 2010 podepsal krátkodobý kontrakt s PSV Eindhoven, v jehož dresu ovšem nastoupil pouze v jednom utkání, a tak ve slavném nizozemském klub vydržel jen půlroku.

Do vrcholového fotbalu se již Andy van der Meyde vrátil nedokázal, proto v únoru roku 2011 ve věku 31 let ukončil kariéru.