Anthony Michael Gordon

Narozen: 24. 02. 2001, Liverpool, Anglie
Výška:
173 cm
Váha:
70 kg
Post:
Křídelník
V EFC od:
Odchovanec
Do:
28. 01. 2023


Anthony, rodák z Liverpoolu, do svých jedenácti let hrával za místní Frameline Juniors FC, než se stal členem akademie Evertonu.

V modrém dresu od začátku patřil mezi velké talenty a v prvním týmu debutoval už jako šestnáctiletý v prosinci 2017 v zápase Evropské ligy na půdě Apollonu Limassol.

Po výborných výkonech v mládežnických klubových výběrech do 18 a 23 let se začal od začátku kalendářního roku 2020 stále častěji objevovat v prvním týmu. Zkušený manažer Carlo Ancelotti mu dopřál debut v Premier League v lednu 2020, aby o pár měsíců později, po restartu ligy kvůli epidemii koronaviru, se již natrvalo začlenil do kádru A-mužstva.

V prvním týmu pokračoval také v sezóně 2020/21, třebaže si možná představoval trochu větší vytíženost než sedm odehraných zápasů během první poloviny ročníku. S vidinou pravidelnější zápasové praxe proto Everton poslal v únoru 2021 Gordona dohrát sezónu na hostování do druholigového Prestonu, kde během tří měsíců odehrál 11 zápasů. Jeho hostování možná mohlo být úspěšnější, ale každá cenná zkušenost se počítá a ostatně pomohla, aby se v létě 2021 probojoval do kádru prvního týmu Evertonu, v němž se také rychle stabilně usadil. Toffees sice prožili prachbídnou sezónu, když zachránili ligovou příslušnost až dvě kola před koncem, Gordonovi se ale dařilo po individuální stránce. V lize vstřelil čtyři branky a svými energickými výkony mnohdy táhl mužstvo.

V létě 2022 se o něho zajímaly špičkové celky jako Chelsea a Tottenham, manažer Frank Lampard ale rázně odmítl prodej, naopak svému klenotu svěřil dres s magickým číslem deset a klub mu předložil novou dlouholetou smlouvu, již však Gordon odmítl podepsat. Svými výkony rovněž zaostával za předsezónními očekáváními a v lednu 2023 si po vyhazovu Lamparda rozhodl vytrucovat přestup do ambiciózního Newcastlu. Podal žádost o transfer, tři dny se nedostavil na trénink, a tak Evertonu nezbylo moc jiného, než svého 21letého odchovance prodat. Na druhou stranu klub inkasoval pěknou sumu ve výši 40 milionů liber s pětimilionovými bonusy. Gordon odehrál za Toffees celkem 78 utkání, v nichž vstřelil sedm branek. Mohl se stát novodobou klubovou ikonou, jeho úmysly ale byly jiné a kvůli svému chování si nakonec znepřátelil Evertonians.