Anwar El Ghazi

Narozen: 03. 05. 1995, Barendrecht, Nizozemsko
Výška:
188 cm
Váha:
90 kg
Post:
Křídelník
V EFC od:
13. 01. 2022
Do:
31. 05. 2022


Nizozemec s marockými kořeny začal s fotbalem ve svém rodné městečku Barendrechtu, odkud se vyšvihl do akademie Feynoordu, aby se přes Spartaan ’20 usadil ve 14 letech v akademii Sparty Rotterdam.

Debutu v dospělém fotbale se ale dočkal ve slavném Ajaxu, který si ho přetáhl v roce 2013. O rok později se už po úspěšné letní přípravě dostal do prvního týmu, za který začal pravidelně nastupovat. Svou první trefu v Lize mistrů dokonce zaznamenal už na podzim 2014 proti slavné Barceloně na jejím stánku Camp Nou.

Za dva a půl roku v Ajaxu nastřádal rychlý křídelník 99 zápasů s bilancí 23 vstřelených gólů a 16 asistencí, než si ho jako stále ještě mladého, teprve 22letého, fotbalistu vyhlédlo v zimě 2017 francouzské Lille, kam El Ghazi zamířil za osm miliónů liber.

V cizině se El Ghazi poměrně dobře aklimatizoval a pravidelně nastupoval. Na začátku roku 2018 si ale přivodil vážnější svalové zranění a po uzdravení se již nedokázal probít zpět do základní sestavy. Následující léto tedy kývl na nabídku druholigové anglické Aston Villy, s níž po sezóně slavil postup do Premier League. El Ghazi dokonce zaznamenal branku v úspěšném finále Championshipu, a tak nebylo překvapením, že ve Villa Parku využili opci na přestup.

Po postupu mezi anglickou elitou se Ville podařilo důležitá záchrana, El Ghazi přitom patřil do základní sestavy a zaznamenal čtyři ligové branky a čtyři asistence. V další sezóně potom své výkony ještě vylepšil, když vstřelil velmi slušných deset ligových branek (včetně vítězného obstřelu na Goodison Parku v květnu 2021) jen ve 28 odehraných zápasech, z toho hned jedenáctkrát přišel na hřiště až v průběhu zápasu.

V ročníku 2021/22 však El Ghazi nenavázal na formu a po vyhazovu manažera Deana Smithe spíše paběrkoval pod novým šéfem Gerrardem, který si navíc přivedl kdysi slavného Coutinha, což v kombinaci s velkým letním posilováním Villans v podobě dalších křídelníků Baileyho, Younga a Buendíi de facto přinutilo El Ghaziho změnit dres.

Po 26letém technicky dobře vybaveném hráči sáhl v zimě 2022 Everton, jenž ho přivedl na Goodison Park v rámci půlročního hostování. El Ghazi si v novém působišti vybral dres s číslem 34, čímž dává vzpomenout na svého bývalého spoluhráče Nouriho z Ajaxu. Ten má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek.

Krátká epizoda El Ghaziho na Goodison nakonec dopadla pro samotného hráče přímo tragicky. Vlastně se ani neví, proč křídelník zamířil k Toffees (snad jako součást přestup Digneho opačným směrem), každopádně nový manažer Frank Lampard ho poslal pouze do dvou zápasů, v nichž celkově nasbíral bídných 11 minut. Není divu, že po sezóně El Ghazi rychle prchl z Evertonu.