Ashley Errol Williams

Narozen: 23. 08. 1984, Wolverhampton, Anglie
Výška: 183 cm
Váha: 77 kg
Post: Obránce
V EFC od: 10. 08. 2016
Do: 30. 06. 2019


Ashley Williams, povoláním stoper, si v mladí prošel akademií West Bromu, z níž byl v 16 letech propuštěn, a tak vzal s vděkem angažmá v neligovém Hednesford Town. V té době ho fotbal neživil, vydělával jako obsluha benzínové stanice, číšník, či pracovník v zábavném parku. Později s úsměvem vzpomínal, jak bylo v Hednesfordu tradicí zastavit se při návratu z venkovní utkání na fish and chips a plechovku piva.

Po dvou letech povýšil, vyhlédl si Stockport County z Division Two, psal se rok 2003. U Hatters se brzy stal kapitánem a jedním z nejlepších hráčů soutěže, přitom snil o kariérách jen o něco starších idolů Ria Ferdinand a Johna Terryho. Ještě než nastal Williamsův očekávaný přesun za lepším, na jaře roku 2008 si odbyl debut v reprezentaci. Ač narozený v Anglii, díky kořenům dědečka si zvolil za národní tým Wales. První start zaznamenal v Lucembursku při výhře 2:0. Vzápětí následovalo tříměsíční hostování ve Swansea City, které se po vypršení proměnilo v trvalý přestup. Dvacet tři let starý Williams pomohl k mistrovskému titulu v League One, proto Swans na lavičce s Robertem Martínezem neváhali zaplatit 400 tisíc liber – tehdejší klubový rekord.

Spojení Williamse a Swansea se ukázalo jako naprosto ideální. Silový obránce se okamžitě usadil v základní sestavě a podílel se na dalším postupu Jihovelšanů, sen o Premier League se naplnil zásluhou zvládnutého play-off v sezóně 2010/11. Williams opouštěl Championship na vrcholu, v posledních dvou sezónách byl zvolen do týmu sezóna. Swansea a její opora se brzy zabydlely mezi anglickou elitou (v první sezóně Williams se sportovním novinářem David Brayley sepisoval své zážitky do čtivé knihy My Premier League Diary), pravidelně se umisťovaly ve středu tabulky a navíc v roce 2013 opanovaly Ligový pohár. Na cestě do finále vyřadily Liverpool nebo Chelsea a v samotném Wembley, kde pohádka Bradfordu City skončila pětigólovým přídělem, Williams vedl mužstvo už jako kapitán za střídajícího Monka. Roli vůdce s páskou plnohodnotně převzal před další ročníkem, ačkoliv se zkraje léta nahlas mluvilo o jeho odchodu. Liverpool ani Arsenal ale neuspěli ani s konkrétními nabídkami.

Prozatímní vrchol kariéry přichystalo Mistrovství Evropy 2016 ve Francii. Již samotná kvalifikace na šampionát znamenala velký úspěch, jenže sebevědomí svěřenci Chrise Colemana se nespokojili se samotnou účastí. Bojovný výběr s hvězdným Garethem Balem, princem Aaaronem Ramseym a kapitánem Ashleym Williamsem došel až do semifinále, kde nestačil na mistry z Portugalska.

Po povedeném turnaji si dětský fanoušek Liverpoolu vymínil přestup za lepším. Kroužit kolem něj začal Ronald Koeman, čerstvě jmenovaný manažer z Goodison Parku, a přestože představitelé Swansea zprvu nehodlali slyšet nic o odchodu, s transferem svolili po hráčově žádosti o přestup a vylepšené nabídce Toffees v hodnotě 12 milionů liber. Tři dny před startem sezóny 2016/17 Everton získal kýženou posilu, hráče do základní sestavy. Na druhou stranu Velšané dostali slušně zaplaceno za svou novodobou legendu, která nastoupila do 97% ligových zápasů během osmi let na Liberty Stadium.

Williams se příchodu do nového působiště téměř okamžitě usadil v základní sestavě a Evertonu v sezóně 2016/17 pomohl ke konečnému sedmému místu v lize.

V debutové sezóně v modrém dresu sice podával průměrné výkony, i tak to ale stacilo, aby přispěl ke zlepšení defenzivní činnosti mužstva, která se v předcházející sezóně pod manažerem Robertem Martínezem prezentovala ve velmi špatném světle.

V sezóně 2017/18 se však potvrdily skeptické hlasy, jež od počátku přestup Williamse odsuzovaly kvůli jeho pokročilejšímu věku. Výrazné zhoršení výkonnosti Evertonu se zrcadlilo s hrou velšského reprezentanta, na jehož adresu byly oprávněně směřovány četné kritické komentáře. Williams, ač několikrát navlékl kapitánskou pásku, představoval přesný opak správného lídra, proto nepřekvapilo, že v závěru ročníku usedával jen mezi náhradníky.

S angažováním nového manažera Marca Silvy a sportovního ředitele Marcela Brandse v létě 2018 bylo brzy zřejmé, že stárnoucí a s 70 tisícovým týdenním platem výkonnostně upadající Williams si bude muset hledat nový tým.

Rodák z Wolverhamptonu se stal nakonec posilou do druhé ligy sestoupivšího Stoke City, kam odešel na hostování. Na Bet365 Stadium nakonec odehrál 33 zápasů, avšak stejně jako celý tým podával průměrné až podprůměrné výkony. Po konci hostování ve Stoke se v Evertonu podle předpokladů nedočkal prodloužení končícího kontraktu, a tak si v létě 2019 bude hledat nové angažmá.