Asmir Begović

Narozen: 20. 06. 1987, Trebinje, Bosna a Hercegovina
Výška:
199 cm
Váha:
84 kg
Post:
Brankář
V EFC od:
20. 07. 2021
Do:
01. 07. 2023


Begović se narodil v bývalém jugoslávském městečku Trebinje (dnes součást Bosny a Hercegoviny, konkrétně Republiky srbské), ve válkou zmítaném Balkánu dlouho nevydržel, v jeho čtyřech letech se rodina přesunula do Německa a později v jeho deseti letech dokonce až do Kanady.

Za oceánem rozvinul Begović svůj fotbalový talent, až v roce 2003 coby šestnáctiletý uspěl na zkoušce v anglickém Portsmouthu. Jako mladý fotbalista si odbyl tradiční kolečko po hostováních, první seniorské zkušenosti sbíral v Belgii či nižších ostrovních soutěžích.

V dresu Pompey konečně debutoval v roce 2009, Premier League ale začal pravidelně chytat až po přesunu do Stoke City o rok později. Na Britannia Stadium se brzy vypracoval mezi opory a během pěti let odchytal 173 zápasů s 50 čistými konty.

V roce 2015 si ho vytáhl do Chelsea portugalský manažer José Mourinho, který sice záhy opustil londýnský velkoklub, Begović však nebyl odepsán na druhou kolej a ve své druhé sezóně dokonce slavil zisk mistrovského titulu. Jako náhradní brankář nastoupil během dvou let ke slušným 33 zápasům.

Z Chelsea zamířil účastník mistrovství světa 2014 v dresu Bosny a Hercegoviny za částku 10 milionů liber do Bournemouthu, kde jako mladý krátce hostoval z Portsmouthu. Robustní chlapík se těšil u Cherries pravidelnému hernímu vytížení po dvě sezóny, důvěru přestal pociťovat až před ročníkem 2019/20 (i kvůli několika zbytečným chybám), a tak se rozhodl vyzkoušet si dvě různorodá hostování v ázerbajdžánském Qarabagu a milánském AC.

Do Bournemouthu se vrátil jako jednička před sezónou 2020/21, ve které však celek z jihu Anglie působil po sestupu v Championshipu, druhé anglické lize. Když o rok později Begovićovi ozval Evertonu z nejvyšší soutěže, zkušený 34letý gólman neváhal a zdarma přišel na Goodison Park.

V Begovićovi získali Toffees stále kvalitního brankáře, na kterého byl během dvouletého angažmá vždy spoleh v případě záskoku z lavičky náhradníků. Za Everton deset soutěžních zápasů, včetně čtyřech ligových, a udržel čtyři čistá konta. V létě 2023 klub opustil po vypršení smlouvy.