Beni Tangama Baningime

Narozen: 09. 09. 1998, Kinshasa, DR Kongo
Výška: 178 cm
Váha: 70 kg
Post: Záložník
V EFC od: Odchovanec
Do: 29. 07. 2021


Rodák z DR Konga vstoupil do akademie Evertonu jako devítiletý poté, co se jeho rodina přestěhovala do Anglie (fotbalovými dovednostmi se chlubí i jeho bratr Divin, aktuálně útočník mládežnických výběrů Wiganu Athletic).

Beniho talent byl v Evertonu rozpoznán velmi brzy, vysoké mínění o něm měl například trenér výběru U18 Kevin Sheedy či také manažer výběru U23 David Unsworth, jehož týmu, který v sezóně 2016/17 získal titul v Premier League 2, byl Baningime nedílnou součástí.

Unsworth rovněž dopřál Baningimemu debut v prvním týmu Evertonu, který dočasně vedl na podzim 2018. 19letý Baningime debutoval v rámci Ligovém poháru na půdě Chelsea a i přes prohru obdržel mnoho chvály za svůj výkon. Brzy následovala také premiéra v Premier League, do konce ročníku 2017/18 potom celkem zasáhl do 12 zápasů, většinou na poslední minuty.

Na začátku následující sezóny Baningime utrpěl zranění, a když se později během podzimu uzdravil, nedokázal se probojovat do týmu nového manažera Marca Silvy, v zimě rozumně zvolil odchod na hostování. Do konce ročníku zakotvil v druholigovém Wiganu Athletic, kde však i kvůli přetrvávajícímu zranění kotníku odehrál během půlroku jediný zápas.

V létě 2019 se tak s nepořízenou vrátil do Evertonu, a když na poslední chvíli sešlo z jeho hostování v dánském Brøndby, vlastně se rád připojil k výběru Toffees do 23 let, který vedl jeho chráněnec David Unworth. V rezervě Evertonu nakonec Baningime pobyl až rok a půl, než v zimě 2021 zamířil na další zkušenou do druhé ligy. Do Derby County si ho na půlroční hostování vytáhl tamější manažer a jeho bývalý spoluhráč z Goodison Parku Wayne Rooney.

Jenže pobyt v Pride Park Stadium dopadl stejně neslavně jako ve Wiganu, Baningime zasáhl pouze do dvou zápasů. V létě 2021 se tedy vrátil do Evertonu opět s nepořízenou, ale tentokrát už pouze na chvíli. Rok před koncem smlouvy na Goodison Parku přestoupil za nezveřejněnou částku do skotských Hearts, kde bude snažit nakopnout svou fotbalovou kariéru.