Bernard Anício Caldeira Duarte

Narozen: 08. 09. 1992, Belo Horizonte, Brazílie
Výška: 164 cm
Váha: 60 kg
Post: Křídelník
V EFC od: 09. 08. 2018
Do: 24. 07. 2021


Subtilní driblér byl vychován v provinčním brazilském celku Comercial EC do Barreiro, odkud ve 14 letech zamířil do o poznání slavnějšího Atlétika Mineiro, v jehož barvách si v roce 2011 coby osmnáctiletý odbyl debut v seniorském fotbale.

Mezi dospělými se usadil poměrně rychle, o čemž svědčí, že už po roce a půl poprvé nastoupil v brazilské reprezentaci.

Talentovaní Kanárci se v Evropě těší velkému zájmu a nikterak jinak tomu nebylo ani v případě Bernarda. Do svých služeb ho v roce 2013 trochu překvapivě získal ukrajinský Šachtar. Za čerstvého vítěze Poháru osvoboditelů, jihoamerické obdobě Ligy mistrů, zaplatil 25 milionů eur.

Bernard od začátku angažmá ve východní Evropě ukazoval svůj potenciál, naplno ho ale rozvinul až s příchodem trenéra Paula Fonsecy v roce 2016. V jeho útočném a variabilním stylu hry mohl z levého křídla volně sbíhat na kteroukoli ze tří ofenzivních pozic v rozestavení 4-2-3-1, a tak uplatňovat svou kreativitu a přehled na hřišti.

Kromě ukrajinské ligy se navíc v dobrém světle ukazoval rovněž v Lize mistrů, a tak začal budit zájem západních evropských klubů, které lákala vidina zisku šikovného hráče na volný přestup. 25letému Bernardovi totiž v létě 2018 skončila v Šachtaru smlouva. Boj o jeho podpis nakonec vyhrál Everton, jemuž se zavázal na čtyři roky do léta 2022.

Bernard se Šachtarem rozloučil po pěti letech, třech ukrajinských titulech a 157 odehraných zápasech, v nichž vstřelil 28 branek a zaznamenal 35 asistencí.

Bernard byl Everton prezentován jako jedna z prvních velkých posil nové éry, což se nakonec ukázalo dosti daleko od pravdy. Důvěře manažera se těšil hlavně ve své první sezóně 2018/19, po odchodu Marca Silvy se již jeho pobyt na hřišti zkracoval, až na jaře 2021 pod Carlem Ancelottim zasahoval do zápasů jen sporadicky.

A protože Bernard patřil mezi nejlépe placené hráče týmu – jeho týdenní plat se pohyboval mezi 120 až 150 tisíci liber, na něž dosáhl i díky nulové přestupní částce – Everton se ho v létě 2021 rád zbavil. Rok před koncem smlouvy odešel za symbolickou částku přestupu v hodnotě jednoho milionu liber do celku Sharjah (česky Šardžá) ve Spojených arabských emirátech.

V paměti zůstane pár jeho prvotřídních výkonů, kdy naznačil svůj potenciál. Goodison Park ho v takových případech po zásluze odměnil potleskem ve stoje a hromovým chorálem „Bernard… Bernard will tear you apart, again“. Nicméně prvotřídních výkonů mělo být více.