Brendan Joel Zibusiso Galloway

Narozen: 17. 03. 1996, Harere, Zimbabwe
Výška: 188 cm
Váha: 87 kg
Post: Obránce
V EFC od: 01. 08. 2014
Do: 03. 07. 2019


Brendan Galloway vyrůstal do šesti let v rodné Zimbabwe, poté se s rodinou přesunul na Ostrovy a začal hrát za mládežnické výběry Milton Keynes Dons. V 15 letech se dočkal debutu v prvním týmu Dons, čímž se stal nejmladším hráčem v historii klubu, psal listopad roku 2011.

Pravidelného herního vytížení se dočkal během sezóny 2013/14, kdy také upoutal pozornost větších celků. S nabídkou (údajně okolo 400 tisíc liber) a pětiletou smlouvou uspěl Everton. V jeho rezervě nejprve nabíral zkušenosti během sezóny 2014/15, aby v posledních dvou ligových kolech debutoval za první tým v Premier League. Naskočil na pozici levého obránce, třebaže primárně hrává ve středu obrany. Na začátku následující sezóny si Leighton Baines přivodil vážnější zranění a Roberto Martínez ukázal na Gallowaye. Mladík se s těžkou rolí popasoval dobře a nastoupil až k 17 zápasům.

Jeho vzlet přibrzdily zdravotní problémy a uzdravení konkurentů, na jaře 2016 nenastupoval. Pro následující sezónu byl Galloway odeslán na roční hostování do West Bromu, měl sbírat herní praxi v Premier League. Pod Tonym Pulisem si ale mladý obránce příliš nezahrál, kvůli formě spoluhráčů a svému dvouměsíčnímu zranění naskočil k pouhým pěti soutěžním zápasům, a tak v dubnu 2017 hostování předčasně skončilo. Galloway dohrál sezónu v rezervě Evertonu.

Brzy ale přišlo další hostování. Na roční hostování zamířil do Sunderlandu, který sestoupil z Premier League do Championshipu. Ani na Stadium of Light se však Galloway nedokázal prosadit, během celé sezóny, jež vyústila v sestup Sunderlandu do League One, nastoupil pouze k osmi zápasům.

Strmý pád pokračoval i v další sezóně 2018/19, kdy hrál pouze v mládežnickém výběru Evertonu do 23 let, navíc se potýkal se zdravotními problémy. 23letý Galloway nakonec ukončil své angažmá u Toffees na začátku července 2019, klub ho rok před koncem smlouvy (týdenní plat měl až 23 tisíc liber) zadarmo pustil do druholigového Lutonu Town.