Conor David Coady

Narozen: 25. 02. 1993, St Helens, Anglie
Výška: 186 cm
Váha: 80 kg
Post: Obránce
V EFC od:  08. 08. 2022
Do: 30. 06. 2023


Coady bohužel začal svou fotbalovou kariéru v nejmenovaném nicotném klubu z města nad řekou Mersey, a jelikož jeho odpuzující červené barvy reprezentoval už od svých 12 let, patrně si nějaké následky nese až do dnešních dnů. Za A-tým sousedů každopádně odehrál pouze dva zápasy, pravidelného herního vytížení se dočkal až v sezóně 2013/14 na hostování v tehdy třetiligovém Sheffieldu United. Na Bramall Lane se čerstvému dvacátníkovi dařilo, a tak už po roce zamířil do druhé ligy, když se natrvalo upsal Huddersfieldu Town.

Také u Terriers vydržel pouhý rok, v létě 2015 se po další dobré sezóně stěhoval v rámci druhé ligy do ambiciózního Wolverhamptonu Wanderers. Po dalších dvou letech se otěží u Vlků ujal Portugalec Nuno Espírito Santo, jenž Coadyho kariéru rychle posunul na vyšší úroveň. 24letému hráči svěřil kapitánskou pásku a ze středu zálohy ho stáhnul na stopera. Coadymu změna postu prospěla a jako opora dovedl Wolverhampton k postupu do Premier League.

Během čtyři let v nejvyšší anglické soutěži se Coady vypracoval mezi nejlepší stopery Premier League, odehrál 151 ligových zápasů z 152 možných, s Wolves dvakrát skončil na sedmé místě, došel do semifinále FA Cupu a také čtvrtfinále Evropské ligy. Od roku 2020 navíc také pravidelně dostává pozvánky do anglické reprezentace.

Nicméně každá pohádka jednou končí a zejména v moderním fotbale se romantika příliš nenosí. Manažer Wolves Lage upustil od Coadyho oblíbeného rozestavení se třemi stopery a před sezónou 2022/23 nenašel místo pro klubovou legendu. Nechtěný na Molineux, vítaný na Goodison Parku. Laso s radostí hodil Coadymu Everton, který zkušeného 29letého stopera získal na roční hostování s následnou opcí na trvalý přestup v hodnotě 4,5 milionu liber.

Po dobrém startu do sezóny nabraly s přicházejícím podzimem výkony mužstva Franka Lamparda sestupnou tendenci a kupit chyby začal občas také Coady. V zimě 2023 přišel na lavičku trápící se ho týmu manažer Sean Dyche, který zkušeného stopera brzy posadil na lavičku, na níž až na pár výjimek zůstal až do konce sezóny.

Po delší době naskočil Coady až do posledního ligového zápasu, v němž se Everton díky výhře 1:0 nad Bournemouthem zachránil v Premier League. Po těžké sezóně se Toffees nakonec rozhodli neaktivovat opci na přestup a 30letý stoper se rozloučil s klubem po už jednom roce, 25 odehraných zápasech a dvou vstřelených brankách. Celkově ale lze hodnotit jeho hostování za dobré, přínosem byl na hřišti i v kabině.