Rhu-endly Aurelio Jean-Carlo „Cuco“ Martina

Narozen: 26. 07. 1987, Rotterdam, Nizozemsko
Výška: 185 cm
Váha: 77 kg
Post: Obránce
V EFC od: 17. 07. 2017
Do: 30. 06. 2020


Cuco Martina si prošel mládežnickými výběry Feynoordu. K dospělému fotbalu ale přičichl až po přestupu do druholigového Roosendaalu, odkud po třech úspěšných sezónách zamířil o patro výše do Waalwijku. V té době už patřil do reprezentaci exotického Curacaa.

Primárně pravý obránce se v roce 2013 coby třiadvacetiletý opět stěhoval za lepším, vyhlédlo si ho Twente. V úvodní sezóně na stadionu De Grolsch Veste nastoupil k 16 zápasům, poprvé si vyzkoušel evropský fotbal, když se mihl v Evropské lize, a mužstvu pomohl ke třetí příčce v Eredivisie. Trvalé místo v základní sestavě si vybojoval pro následující ročník, a protože odváděl dobré výkony, vyhlédl v létě 2015 si ho vyhlédl Ronald Koeman, tehdy manažer Southamptonu.

Při svém debutu od úvodní minuty v Premier League ohromil nádhernou trefou do sítě Arsenalu, stalo se tak v prosinci 2015. V další sezóně po odchodu Koemana do Evertonu dostával šanci zejména v Evropské lize, na jaře 2016 už ale hrál jen za rezervu. Bylo jasné, že mu v Southamptonu neprodlouží končící smlouvu. Klub opustil s bilancí 36 odehraných zápasů během dvou let, z čehož bylo rovnou 30 v základní sestavě.

Po volném hráči sáhl v létě 2017 Ronald Koeman, už manažer Evertonu. „Cuco Martina je zkušený fotbalista, který může nastoupit na různých pozicích v obranné řadě, což je důležité. Čeká nás totiž mnoho zápasů v několika soutěžích, takže potřebujeme silný a široký kádr. Dobře ho znám z našeho společného působení. Vím, že může být platný,“zdůvodnil příchod jeden z bratrů Koemanových. Ten druhý a asistent na Goodison Parku – Erwin –  Martinu vedl ve Waalwijku.

Kapitán reprezentace Curacaa přišel hlavně jako náhrada za zraněného pravého beka Colemana, ve většině ze svých 28 odehraných zápasů v sezóně 2017/18 ale nastupoval na levé straně obrany. Ač mu nelze vyčíst profesionální přístup, pravdou je, že jeho výkony zdaleka nedosahovaly požadovaných kvalit. Proto nebylo překvapením, že ho v létě 2018 nový manažer Marco Silva nezařadil do svých plánů. Martina tak zamířil na roční hostování do druholigového Stoke City.

Na Bet365 Stadium zpočátku nastupoval pravidelně, když ale Potters kvůli nepřesvědčivým výkonům vyhodili na začátku zimy manažera Rowetta a nahradili ho Nathanem Jonesem, Martina vypadl z kádru. V zimním přestupovém období se tak rozhodl pro další změnu a na půlroční hostování se vrátil do rodného Nizozemska, kde se upsal Feyenoordu. V nizozemském celku odehrál za půl roku 12 zápasů, nestačilo to ale na to, aby si řekl o trvalé angažmá. V létě 2019 se tak vrátil do Evertonu, který s ním však již nepočítal do prvního týmu, jenže Martina si nedokázal sehnat jiné angažmá, a tak ročník 2019/20 – svůj poslední v klubu – symbolicky strávil na Goodison Parku bez herního vytížení. Následně se po sezóně k 30. červnu 2020 s klubem nadobro rozloučil, když mu vypršela tříletá smlouva. Pro dobro všech zúčastněných stran.