Darron Thomas Daniel Gibson

Narozen: 25. 10. 1987, Derry, Severní Irsko
Výška: 183 cm
Váha: 80 kg
Post: Záložník
V EFC od: 13. 01. 2012
Do: 30. 01. 2017


Gibson nakoukl do světa fotbalu v dresu Manchesteru United. Jakmile si prošel mládežnickým systémem, dočkal se těsně po osmnáctých narozeninách debutu v prvním týmu, stalo se tak v Ligovém poháru v roce 2005. V sezonách 2006/07 a 2007/08 hostoval v belgickém klubu Royal Antwerp respektive Wolverhampton Wanderers, v obou mužstvech hrával pravidelně.

Debut v lize za ManUtd si Darron prožil v listopadu 2008, ve zbytku sezóny nastupoval velmi nepravidelně, zahrál si ale třeba v Lize mistrů nebo ve vítězném finále Ligového poháru. Na konci sezóny si vysloužil tříletý kontrakt, avšak i následující roky příliš nehrál, na jeho pozici ve středu zálohy byla velká konkurence. I tak ale zaznamenal pár nádherných branek ze střední a větší vzdálenosti. V lednu 2012, když se jeho budoucnost na Old Trafford nerýsovala příliš růžově, si ho do týmu vybral David Moyes. Za hráče, jenž byl půlroku před koncem smlouvu, podle neoficiálních zdrojů zaplatil 500 tisíc liber, přičemž částka se může vzhledem ke Gibsonovým výkonům vyšplhat na dva miliony.

Gibson se okamžitě usídlil ve středu zálohy a vypracoval se v důležitého hráče. Diváci si smlsli i na nejednom jeho pověstném gólu z větší vzdálenosti. Dojem ale brzy začala kazit přetrvávající zranění.

Smůla se zraněními ho stála drtivou většinu ročníku 2013/14. V říjnu 2013 si během reprezentačního duelu přetrhl vazy v koleně, a tak s ním nový manažer Roberto Martínez ve svém prvním roce na Goodison Park nemohl počítat. Ani v následujících letech ho zdravotní problémy neopustily. Za rok si vždy střihl pouze okolo deseti startů, jinak trávil čas na marodce… nebo opilý boural v autě. Přesto překvapivě po vyhazovu Martíneze v květnu 2016 obdržel nabídku nové dvouleté smlouvy. Tu podepsal, nicméně pod novým bossem Ronaldem Koeman si za šest měsíců kopl jen jednou jako střídající v Ligovém poháru. Na začátku roku 2017 bez většího sentimentu zamířil do Sunderlandu ke starému známému Davidu Moyesovi. Skotský manažer za něj a Bryana Ovieda zaplatil 7,5 milionu liber (jde o odhad médií, částka oficiálně nebyla zveřejněna).