Bamidele Jermaine „Dele“ Alli

Narozen: 11. 04. 1996, Milton Keynes, Anglie
Výška:
188 cm
Váha:
76 kg
Post:
Záložník
V EFC od:
31. 01. 2022
Smlouva do:
31. 06. 2024


Ofenzivní středopolař se fotbalu učil v celku Milton Keynes Dons, jehož řady rozšířil jako jedenáctiletý. V seniorském fotbale debutoval jako šestnáctiletý a po třech letech a zejménaúspěšné sezóně 2014/15, kdy 16 vstřelenými brankami pomohl MK Dons k postupu do druhé ligy, přestoupil za pět milionů liber do Tottenhamu Hotspur.

Do Premier League vtrhl jako velká voda a vůbec se neostýchal zkušenější konkurence. Pod manažerem Mauriciem Pochettinem se vypracoval mezi ligové hvězdy a anglické reprezentanty. Na mistrovství světa 2018 pomohl Albionu k cestě do semifinále a už o rok později dokráčel se Spurs až do finále Ligy mistrů.

V létě 2020 se ale otěží v Tottenhamu ujal nový manažer José Mourinho a Deleho fotbalová pohádka se začala rozplývat. Popisovány byly spory mezi oběma kohouty, Portugalcův drsný přístup nebo hráčova pokleslá morálka. Tak či tak, na hřiště se Dele dostával spíše sporadicky a novou mízu nechytil ani pod dalšími manažery Nunem Espiritem Santem a Antoniem Contem, který ho byl v zimě 2022 ochotný nechat odejít za novou výzvou.

Po 37násobném reprezentantovi sáhl nový manažer Evertonu Frank Lampard, hlavně kvůli němuž Dele uzavřel svou kapitolu v Tottenhamu. Za Spurs nastoupil během sedmi let k 269 zápasům, v nichž vsítil velmi slušných 67 branek.

Podle důvěryhodných zdrojů jsou výkonnostní bonusy v Deleho přestupu na Goodison Parku vskutku inovativní. I když Everton na začátku přestup Spurs nic neplatí, po 20 odehraných zápasech se aktivuje doplatek ve výši 10 milionů liber, a pokud se hráči a jeho novému zaměstnavateli bude extrémně dařit, částka přestupu se může vyšplhat až na 33 milionů liber. Rodák z Milton Keynes hodlal na Merseyside nakopnout stagnující kariéru, smlouvu podepsal na dva a půl roku do léta 2024.

Dele ale nakonec vydržel na Goodison Parku jen půlrok, během něhož odehrál za Toffees 13 zápasů, přičemž v základní sestavě nastoupil pouze dvakrát. Mezi střelce ani nahrávače se zapsat nedokázal a ze své fotbalové geniality předvedl pouze letmé náznaky.

V létě 2022 projevil o Alliho zájem istanbulský Besiktas, Everton nabídku akceptoval, hráče ale nevyháněl, rozhodnutí nechal na něm samotném. Lampard se vyjádřil, že by prý rád pokračoval ve vzájemné spolupráci. 37násobný anglický reprezentant se však nakonec rozhodl zkusit své štěstí v Turecku. Besiktas ho získal na roční hostování s opcí na přestup. Její výše činí šest milionů liber v případě uplatnění do 31. prosince 2022 a osm miliónů liber v případě uplatnění kdykoliv mezi 1. lednem a 30. červnem 2023. Istanbulský velkoklub bude rovněž hradit polovinu z Deleho platu ve výši sto tisíc liber týdně.