Bamidele Jermaine „Dele“ Alli

Narozen: 11. 04. 1996, Milton Keynes, Anglie
Výška:
188 cm
Váha:
76 kg
Post:
Záložník
Číslo dresu:
36
V EFC od:
31. 01. 2022
Smlouva do:
31. 06. 2024


Ofenzivní středopolař se fotbalu učil v celku Milton Keynes Dons, jehož řady rozšířil jako jedenáctiletý. V seniorském fotbale debutoval jako šestnáctiletý a po třech letech a zejménaúspěšné sezóně 2014/15, kdy 16 vstřelenými brankami pomohl MK Dons k postupu do druhé ligy, přestoupil za pět milionů liber do Tottenhamu Hotspur.

Do Premier League vtrhl jako velká voda a vůbec se neostýchal zkušenější konkurence. Pod manažerem Mauriciem Pochettinem se vypracoval mezi ligové hvězdy a anglické reprezentanty. Na mistrovství světa 2018 pomohl Albionu k cestě do semifinále a už o rok později dokráčel se Spurs až do finále Ligy mistrů.

V létě 2020 se ale otěží v Tottenhamu ujal nový manažer José Mourinho a Deleho fotbalová pohádka se začala rozplývat. Popisovány byly spory mezi oběma kohouty, Portugalcův drsný přístup nebo hráčova pokleslá morálka. Tak či tak, na hřiště se Dele dostával spíše sporadicky a novou mízu nechytil ani pod dalšími manažery Nunem Espiritem Santem a Antoniem Contem, který ho byl v zimě 2022 ochotný nechat odejít za novou výzvou.

Po 37násobném reprezentantovi sáhl nový manažer Evertonu Frank Lampard, hlavně kvůli němuž Dele uzavřel svou kapitolu v Tottenhamu. Za Spurs nastoupil během sedmi let k 269 zápasům, v nichž vsítil velmi slušných 67 branek.

Podle důvěryhodných zdrojů jsou výkonnostní bonusy v Deleho přestupu na Goodison Parku vskutku inovativní. I když Everton na začátku přestup Spurs nic neplatí, po 20 odehraných zápasech se aktivuje doplatek ve výši 10 milionů liber, a pokud se hráči a jeho novému zaměstnavateli bude extrémně dařit, částka přestupu se může vyšplhat až na 33 milionů liber. Rodák z Milton Keynes hodlá na Merseyside nakopnout stagnující kariéru, smlouvu podepsal na dva a půl roku do léta 2024.