Diniyar Rinatovich Bilyaletdinov

Narozen: 27. 02. 1985, Moskva, Rusko
Výška: 185 cm
Váha: 79 kg
Post: Záložník
V EFC od: 25. 08. 2009
Do: 29. 01. 2012


Dinyar přišel na svět 27. února 1985 v hlavním městě tehdejšího Sovětského Svazu, Moskvě. K fotbalu měl blízko již od útlého dětství, jeho otec Rinat byl dříve profesionálním fotbalistou a nyní trénuje rezervní tým Lokomotivu. A právě tam Diniyar s kopanou začal. V devatenácti letech přišla velká šance v podobě debutu v prvním týmu. Mladík natolik upoutal, že svou pozici v A týmu již nepustil. Hned v první sezoně navíc s Lokomotivem vyhrál ruskou ligu a byl zvolen nejlepším mladým hráčem soutěže.

Proto ani není divu, že díky jeho vrozeným vůdčím schopnostem mu byla brzy svěřena kapitánská páska. Přímočarý levonohý záložník ve dvaceti letech také zjistil, jak chutná hrát za svou zemi. Na loňském evropském šampionátu figuroval v každém zápase ruské reprezentace, která zakončila svou spanilou jízdu turnajem až v semifinále.

Hráčem Evertonu se mladý Rus stal 25. srpna. Částka zveřejněna nebyla, nejčastěji se ale hovoří o devíti milionech liber. Diniyar si vybral číslo dresu sedm a na Goodison Parku podepsal smlouvu do roku 2014. Svoje schopnosti může Dinyar nejlépe využít buď jako ofenzivní záložník, či jako levé křídlo.

V první sezoně v modrém dresu Bily podával rozporuplné výkony. Sice vstřelil chvályhodných osm branek, ale v utkáních byl mnohdy neviditelný a jeho přínos nebyl velký. Ani ve své druhé sezóně v Anglii se ruský záložník nedokázal výrazně prosadit. Přestože se Bilyaletdinovi jeho potenciál a talent v žádném případě nedá popřít, stále se nedokáže přizpůsobit ostrovnímu tempu z čehož plyne nízké sebevědomí a špatné, zbrklé řešení některých herních situací. O záblesk geniality nás nicméně ani letos nepřipravil, viz. jeho parádní trefa do sítě Wolverhamptonu. Během první poloviny sezóny 2011/12 začínalo být všem jasné, že Bilyho budoucnost v Evertonu nabere brzy konce. A skutečně v lednu 2012 přestoupil zpátky do Ruska, pravděpodobně za částku v rozmezí čtyř až pěti milionů liber ho koupil Spartak Moskva.