Djibril Sidibé

Narozen: 29. 07. 1992, Troyes, Francie
Výška: 182 cm
Váha: 71 kg
Post: Obránce
V EFC od: 07. 08. 2019
Do: 27. 07. 2020


Rodák z Troyes začal s fotbalovými krůčky a také debutoval na profesionální úrovni v rodném městě. Po postupu do první francouzské ligy přestoupil v roce 2012 coby 19letý z Troyes do Lille, kde si postupně vydobyl místo v základní sestavě a renomé v lize. Po čtyřech letech na severu Francie si ho vyhlédlo AS Monako, jemuž ve své debutové sezóně 2016/17 výrazně pomohl k zisku ligového titulu. V úspěšném ročníku byl dokonce zvolen do týmu roku Ligue 1.

Atletický pravý obránce navázal na velmi slušná představení i ve druhém roce v knížecím celku a odměnou mu byly pozvánky do národního týmu Francie. Na konci ročníku 2017/18 ale Sidibého potkalo zranění kolene, které se rozhodl neléčit operací, aby kvůli následné dlouhé rekonvalescenci nepřišel o účast na mistrovství světa 2018. Na šampionát v Rusku nakonec skutečně odcestoval, odehrál poslední utkání základní skupiny a stal se mistrem světa.

Nevyléčené koleno a špatná sezóna Monaka, které loni až do posledních kol bojovalo o prvoligovou příslušnost, měly však za následek Sidibého zhoršené výkony a občasné vysedávání na lavičce náhradníků.

Možnost štace v Evertonu tak pro 1,82 cm vysokého beka představovala v létě 2019 vítaný a nový impuls v kariéře. Na Goodison Park dorazil na roční hostování s opcí (částky podle médií: 2,3 milionu liber za hostování a 12,9 milionu liber za případný trvalý transfer).

„Djibril je silný obránce se schopnostmi zaútočit, umí dobře centrovat a kombinovat se spoluhráči. Bylo důležité kvalitně zdvojit post pravého obránce, s Djibrilem a Seamusem se nám to podařilo,“ prozradil na adresu Sidibého manažer Toffees Marco Silva.

Sidibé během tří let v Monaku celkem odehrál 114 zápasů, v nichž vstřelil šest branek a připsal si 21 asistencí. Francii doposud reprezentoval v 18 zápasech, poslední start zaknihoval na zmíněném mistrovství světa 2018, ač mu nominace pravidelně chodily až do března letošního roku.

Na Goodison Parku čekal Sidibé na ligový debut dva měsíce (jinak debutoval už v srpnu v Ligovém poháru), připsal si ho v říjnu s Burnley. Do Premier League vkročil dobře, ještě do konce kalendářního roku 2020 měl na kontě čtyři asistence, postupně ho ale začaly stále častěji srážet nesoustředěnost a zlá poziční hra, což je pochopitelně u obránce velkým problémem. I proto se tedy  Everton nakonec rozhodl nevyužít opci na přestup. Francouz se po sezóně vrátil do Monaka s bilancí 28 odehraných zápasů a pěti asistencemi.