Dwight James Matthew McNeil

Narozen: 22. 11. 1999, Rochdale, Anglie
Výška: 183 cm
Váha: 70 kg
Post: Křídelník
Číslo dresu: 7
V EFC od: 28. 07. 2022
Smlouva do: 30. 06. 2027


McNeilův otec Matty byl profesionálním fotbalistou v nižších anglických soutěžích, takže o budoucnosti syna spjaté s kulatým nesmyslem se příliš nepochybovalo. Dwight v mládí fandil Manchesteru United, asi raná nerozvážnost, v jehož akademii začínal s fotbalem. Pšenka mu zde ale příliš nekvetla, a tak ve 14 letech raději přešel do akademie Burnley.

V Lancashire se McNeilovi dařilo o poznání lépe, v mládežnických výběr Clarets potvrzoval svůj talent a pomalu směřoval do A-týmu, za který debutoval coby 18letý na konci sezóny 2017/18 v zápase Premier League proti Bournemouth.

Následující ročník se McNeil už pravidelně objevoval ve fialovém dresu a z křídelních pozic předváděl svou šikovnost na míči, ale také zodpovědný defenzivní přístup. Přeci jenom jinak to asi pod manažerem Seanem Dychem nešlo, a i proto McNeilovy statistiky neoslňují čísly v počtu asistencí či branek. Třebaže v dovednosti vytváření šancí pravidelně patří k tomu lepšímu v Premier League.

Po sezóně 2021/22, která byla McNeilova asi nejslabší z jeho dosavadních čtyřech mezi dospělými a která také znamenala sestup Burnley, si bývalého reprezentanta Anglie do 21 let vyhlédl Everton. Svůj zájem rychle přeměnil v přestup, v rámci něhož může za McNeila že zaplatit až 20 milionů liber, pokud se aktivují i pětimilionové bonusy.

McNeil příchazí na Goodison Park ve 22 letech a po 147 odehraných zápasech za Clarets, v nichž si připsal sedm branek a 17 asistencí. Pod křídly manažera Lamparda vyhlíží novou výzvu a snad i trochu ofenzivnější fotbal.