Fabian Delph

Narozen: 31. 11. 1989, Bradford, Anglie
Výška: 174 cm
Váha: 67 kg
Post: Záložník
V EFC od: 15. 07. 2019
Do: 30. 06. 2022


Rodák z Bradfordu začal svou kariéru v tamním City, jehož mužské áčko hraje momentálně čtvrtou ligu. Šikovný chlapec upoutal pozornost Paula Jewella, který ho doporučil trenérovi akademie Leedsu United. A tak se Fabianův první přestup konal již v 11 letech. V Leedsu dokončil i střední školu. Za United odehrál 8 sezón, přičemž v té poslední již bylo jasné, že třetí ligu přerostl. Také za ni získal cenu pro nejlepšího mladého hráče sezóny a nominaci na hráče sezóny. Leeds ale do druhé ligy nepostoupil, a tak bylo jasné, že se bude konat přestup. Již tehdy měl Everton zájem (stejně jako několik dalších klubů z PL), ale závod o jeho podpis vyhrála Aston Villa.

Během první sezóny v Birminghamu ho v rozletu zastavilo vážné zranění kolene, ale časem se vypracoval na klíčového  muže týmu a základní sestavy. Za sezónu 2013-14 ho fanoušci dokonce zvolili nejlepším hráčem týmu. A v té další nastal jeho tehdejší kariérní vrchol, kdy na posvátný mech ve Wembley přivedl Aston Villu jako kapitán do finále Anglického poháru. V něm ale nakonec triumfoval Arsenal.

V červenci 2015 přestoupil do Manchesteru City.  Tam byla konkurenci přece jen o dvě poznání vyšší, ale přesto v mistrovské sezóně 2017/2018 patřil na pozici levého obránce do základní sestavy. Z té ho v následujícím ročníku vytlačil Alexandr Zinčenko, proto Delph v létě 2019 velmi rád přijal nabídku Evertonu, kam přestoupil za základní částku ve výši 8,5 milionu liber, k níž se ještě váží bonusy v hodnotě milionu a půl.  Za čtyři roky v Citizens odehrál skoro devadesát soutěžních zápasů, ať už jako levý obránce, nebo střední záložník.

„Fabian je silnou osobností, typy jako on jsou potřebné v kabině. Především se ale jedná o velmi kvalitního fotbalistu schopného alternovat na různých pozicích v záloze, jeho univerzalita je důležitá,“ přivítal na Goodison Parku nové číslo 8 manažer Marco Silva.

Angažmá Delpha na Goodison Parku ale skončilo daleko za očekáváními. Bývalého reprezentanta Albionu srážely opakovaného zdravotní problémy a vyhazovu manažera Silvy ztratil i důvěru následujících manažerů. Za tři roky naskočil do 41 zápasů, ovšem jeho dobrých výkonů by se dalo spočítat na prstech jedné ruky, proto v létě 2022 opustil Everton po konci smlouvy. Nové angažmá si už ale nehledal, hlavně kvůli vleklým zdravotním problémům ukončil ve 32 letech fotbalovou kariéru.