Gareth Barry

Narozen: 23. 02. 1981, Hastings, Anglie
Výška: 183 cm
Váha: 78 kg
Post: Záložník
V EFC od: 01. 09. 2013
Do: 15. 08. 2017


Zkušený záložník s více než 50 starty za reprezentaci Anglii začal fotbalovou pouť v mládeži Brightonu. Záhy se však přesunul do Aston Villy, kde debutoval už v 17 letech jako střední obránce. Od začátku platil za velkého univerzála, celek z Midlands ho využíval v srdci obrany, na kraji obrany a v záloze. Protože výkony zaujal, Kevin Keegan ho v roce 2000 poprvé povolal do výběru Albionu.

V Aston Ville vyrostl mezi nejlepší záložníky ligy a začal pošilhávat po přestupu do většího klubu. V roce o něj projevoval zájem Liverpool, změny dresu se však dočkal až za rok, za 12 milionů liber ho koupil ambiciózní Manchester City. U Citizens se ihned zařadil do základní sestavy a konečně se dočkal také trofejí, nejprve se v roce 2011 radoval ze zisku FA Cupu a v další sezóně se mohl chlubit titulem ligové mistra.

Po čtyři roky patřil k neodmyslitelným článkům City, v létě roku 2013 mu ale vedení po dalších drahých nákupech nedokázalo zaručit stále místo v základní jedenáctce, a tak situace využil Roberto Martínez a Barryho na Deadline Day přivedl na roční hostování. Zkušenost a výborný přehled ve hře dodaly Evertonu sílu ve středu zálohy. Barry vytvořil klíčovou dvojici s Jamesem McCarthym v honbě Toffees za pátým místem, rekordním ziskem bodů v Premier League a návratem do fotbalové Evropy poprvé od roku 2010.

Po sezóně 2013/14 mu v Manchesteru City skončila smlouva, ovšem i přes zájem jiných mužstev Barry podepsal na Goodison Parku tříletý kontrakt a nadále pravidelně nastupoval. Za ročník 2015/16 byl vyhlášen nejlepším klubovým hráčem, cenu si vysloužil od spoluhráčů i fanoušků.

I s příchodem Ronalda Koemana odehrál v sezóně 2016/17 slušný počet utkání, konkrétně 34. A přestože byl občas oprávněně kritizován, že nestíhá vysokému tempu, což vzhledem k jeho věku není nikterak překvapivé, nejednou prokázal svou platnost. Kromě herní inteligence je totiž jeho devízou vysoký profesionalismus.

Na Goodison Parku byl chtěný také před ročník 2017/18, vždyť jenom v prosinci 2016 prodloužil smlouvu do roku 2018, ovšem v početné konkurenci dobře tušil, že jeho čas na hřišti bude postupně klesat. Kývl tak na nabídku West Bromu.

„V Evertonu jsem prožil nádherné čtyři roky. Od prvního do posledního dne ke mně byli fanoušci naprosto úžasní. Jsem hrdý na své působení v klubu, jedná se o významnou etapu mé kariéry,“ rozloučil se Barry.

Toffees opustil s vizitkou 154 odehraných zápasů, pěti vstřelených branek, ale hlavně s obrovským vděkem všech Evertonians. Co by aspoň za polovinu této popularity dal Romelu Lukaku, který na Goodison Park strávil stejně dlouhý čas.

53násobný anglický reprezentant přestoupil do West Bromu za sumu kolem jednoho milionu liber. Manažer Tony Pulis mu nabídl smlouvu na rok, v jeho plánech má nahradit Darrena Fletchera, který se přesunul do Stoke.