Gylfi Þór Sigurðsson

Narozen: 08. 09. 1989, Reykjavík, Island
Výška: 186 cm
Váha: 79 kg
Post: Ofenzivní záložník
V EFC od: 16. 07. 2017
Do: 30. 06. 2022


Gylfi Thór Sigurdsson – vášnivý cestovatel, severský bůh hromu, ale hlavně skvělý fotbalista. To je nejdražší posila v historii Evertonu.

Sigurdsson se narodil v hlavním islandském městě Reykjavíku, kde v tamějším FH začal kopat do míče. Později se přesunul do největšího klub v zemi UBK Kopavogur a brzy svým talentem přitahoval zájem anglických celků. Jako mladík byl na zkoušce v Prestonu či dokonce Evertonu, nakonec se však v roce 2005 coby šestnáctiletý upsal Readingu.

Mezi dospělými se rozkoukával na hostováních v Shrewsbury Town (League Two) a Crewe Alexandra (League One), než před sezónou 2009/10 natrvalo povýšil do áčka Royals. Ročník ukončil s vizitkou 20 branek ve 44 zápasech a okamžitě si vysloužil pozornost slavnějších klubů. Bitvu o tehdy jednadvacetiletého záložníka vyhrál bundesligový Hoffenheim. Částka 6,5 milionu liber.

V německé vísce okamžitě předváděl dobré výkony a fanoušci Hoffenheimu, stejně jako o rok dříve v Readingu, ho vybrali za hráče sezóny. Během první poloviny ročníku 2011/12 ovšem vypadl z plánů nového trenéra, naskočil jenom ke sedmi ligovým zápasům, a tak se jeho agent poohlížel po jiné výzvě. K 1. lednu 2012 se Sigurdsson vrátil na Britské ostrovy, odešel na pětiměsíční hostování do Swansea.

U Velšanů premiérově okusil Premier League a pod vedením Brendana Rodgerse se mu dařilo náramně. Do léta stihl vstřelit sedm branek a na další čtyři přihřát. Nebylo divu, že Swansea měla enormní zájem o trvalý přestup. S Hoffenheimem se dohodla na částce ve výši 6,8 milionu, jenže transfer na poslední chvíli ztroskotal. Rodgerse totiž angažoval Liverpool a zklamaný Sigurdsson dále nejevil zájem usadit se na Liberty Stadium… tedy aspoň nikoli v létě 2012.

Žádaného záložníka ještě na začátku července zlákal Tottenham Hotspur za 8,8 milionu liber. Na White Hart Lane si Islanďan podobně jako v předchozích působištích rychle získal srdce fanoušků. Úplně spokojený ale nebyl. Což o to, během dvou let odehrál 83 soutěžních zápasů, nicméně v stále ambicióznějším klubu, který směřoval k narušení velké čtyřky Premier League, si nevybojoval trvalou pozici v základní sestavě. Po sezóně 2013/14 tak opět zamířil do Swansea, opačným směrem putoval obránce Ben Davies. Ve známém prostředí našel, co hledal u Spurs. Dostalo se mu naprosté důvěry a točila se kolem něj hra týmu, byť nanejvýše průměrného. Zároveň se zařadil mezi nejkreativnější hráče v nejvyšší anglické soutěži.

Už v létě 2016 ho zkoušel ulovit Everton, s 25 milionovou nabídku ale nepochodil. Merseysiders se poštěstilo až následující rok.

Po dlouhém vyjednávání, kdy Swansea nejprve požadovala 50 milionů liber, se vedení Toffees podařilo sjednat obchod výši 40 milionů liber a dalších pěti za případné bonusy, na čemž se shodla většina důvěryhodných britských médií. Sedmadvacetiletý ofenzivní záložník opustil Swans jako nejlepší klubový střelec (34) a jako nejlepší nahrávač (29) v historii Premier League. „Podle mě se jedná o jednoho z nejlepších hráčů v lize. Jsem velmi šťastný, že se přestup uskutečnil. Gylfi umí zahrát na různých postech. Může nastoupit v záloze, dále jako tvůrce hry nebo jako falešná desítka na kraji hřiště,“ s úsměvem na tváři prohlásil manažer Ronald Koeman, jenž o prvotřídního exekutora standardních situací velmi stál.

1,86 metru vysoký fotbalistal se řadil k tahounům islandské reprezentace, v roce 2016 s ní dokráčel do čtvrtfinále mistrovství Evropy ve Francii. Na Goodison Parku podepsal pětiletou smlouvy s týdenním příjmem okolo 100 tisíc liber týdně.

Sigurdsson zahájil své angažmá v Evertonu přímo brilantně, už ve druhém zápase si otevřel střelecký účet, když v předkole Evropské ligy na půdě Hajduku Split skóroval z půlící čáry. Velká očekávání do sezóny se ale nakonec nenaplnila, Everton se pod manažerem Koemanem trápil a jeho nástupce Allardyce zase preferoval pasivní a defenzivní fotbal. Navíc Sigurdsson kvůli konkurenci dalších desítek Rooneyho a Klaassena nastupoval na neoblíbené pozici křídelníka.

Do sezóny 2018/19 se otěží u Toffees ujal Marco Silva, který se rozhodl stavět na Sigurdssonovi jako na tvůrci hry. Islanďan se odvděčil 14 vstřelenými brankami a Everton zakončil sezónu na solidním osmém místě.

Ovšem ani Silva na lavičce Blues nevydržel dlouho, kvůli špatným výsledkům se poroučel na podzim 2019. Jeho nástupce, slavný Carlo Ancelotti, sázel na rozestavení 4-4-2, v němž desítka Sigurdsson musel nastupoval na defenzivní pozici ve středu hřiště. Pod Italem Sigurdsson vypadl ze základní sestavy, posléze se do ní kvůli marodce v týmu vrátil, přestože podával slabší výkony.

Před sezónou 2021/22 byl Sigurdsson jako blesk z čistého nebe zatknut pro podezření z údajného trestného činu sexuálního zneužívání mladistvých. Klub ofenzivního záložníka suspendoval až do konce vyšetřování, které neskončilo ani před létem 2022, kdy Sigurdsson vypršela smlouva. Nejdražší posila v historii Evertonu tak skončila za velmi zvláštních okolnostech, i tak ale daleko zůstala za svou cenovkou a předpoklady. Během pěti letech odehrál 156 zápasů a zaznamenal 31 branek a 25 asistencí.