Gylfi Þór Sigurðsson

Narozen: 08. 09. 1989, Reykjavík, Island
Výška: 186 cm
Váha: 79 kg
Post: Ofenzivní záložník
Číslo dresu: 10
V EFC od: 16. 07. 2017
Smlouva do: 30. 06. 2022


Gylfi Thór Sigurdsson – vášnivý cestovatel, severský bůh hromu, ale hlavně skvělý fotbalista. To je nejdražší posila v historii Evertonu.

Sigurdsson se narodil v hlavním islandském městě Reykjavíku, kde v tamějším FH začal kopat do míče. Později se přesunul do největšího klub v zemi UBK Kopavogur a brzy svým talentem přitahoval zájem anglických celků. Jako mladík byl na zkoušce v Prestonu či dokonce Evertonu, nakonec se však v roce 2005 coby šestnáctiletý upsal Readingu.

Mezi dospělými se rozkoukával na hostováních v Shrewsbury Town (League Two) a Crewe Alexandra (League One), než před sezónou 2009/10 natrvalo povýšil do áčka Royals. Ročník ukončil s vizitkou 20 branek ve 44 zápasech a okamžitě si vysloužil pozornost slavnějších klubů. Bitvu o tehdy jednadvacetiletého záložníka vyhrál bundesligový Hoffenheim. Částka 6,5 milionu liber.

V německé vísce okamžitě předváděl dobré výkony a fanoušci Hoffenheimu, stejně jako o rok dříve v Readingu, ho vybrali za hráče sezóny. Během první poloviny ročníku 2011/12 ovšem vypadl z plánů nového trenéra, naskočil jenom ke sedmi ligovým zápasům, a tak se jeho agent poohlížel po jiné výzvě. K 1. lednu 2012 se Sigurdsson vrátil na Britské ostrovy, odešel na pětiměsíční hostování do Swansea.

U Velšanů premiérově okusil Premier League a pod vedením Brendana Rodgerse se mu dařilo náramně. Do léta stihl vstřelit sedm branek a na další čtyři přihřát. Nebylo divu, že Swansea měla enormní zájem o trvalý přestup. S Hoffenheimem se dohodla na částce ve výši 6,8 milionu, jenže transfer na poslední chvíli ztroskotal. Rodgerse totiž angažoval Liverpool a zklamaný Sigurdsson dále nejevil zájem usadit se na Liberty Stadium… tedy aspoň nikoli v létě 2012.

Žádaného záložníka ještě na začátku července zlákal Tottenham Hotspur za 8,8 milionu liber. Na White Hart Lane si Islanďan podobně jako v předchozích působištích rychle získal srdce fanoušků. Úplně spokojený ale nebyl. Což o to, během dvou let odehrál 83 soutěžních zápasů, nicméně v stále ambicióznějším klubu, který směřoval k narušení velké čtyřky Premier League, si nevybojoval trvalou pozici v základní sestavě. Po sezóně 2013/14 tak opět zamířil do Swansea, opačným směrem putoval obránce Ben Davies. Ve známém prostředí našel, co hledal u Spurs. Dostalo se mu naprosté důvěry a točila se kolem něj hra týmu, byť nanejvýše průměrného. Zároveň se zařadil mezi nejkreativnější hráče v nejvyšší anglické soutěži.

Už v létě 2016 ho zkoušel ulovit Everton, s 25 milionovou nabídku ale nepochodil. Merseysiders se poštěstilo až následující rok.

Po dlouhém vyjednávání, kdy Swansea nejprve požadovala 50 milionů liber, se vedení Toffees podařilo sjednat obchod výši 40 milionů liber a dalších pěti za případné bonusy, na čemž se shodla většina důvěryhodných britských médií. Sedmadvacetiletý ofenzivní záložník opustil Swans jako nejlepší klubový střelec (34) a jako nejlepší nahrávač (29) v historii Premier League. „Podle mě se jedná o jednoho z nejlepších hráčů v lize. Jsem velmi šťastný, že se přestup uskutečnil. Gylfi umí zahrát na různých postech. Může nastoupit v záloze, dále jako tvůrce hry nebo jako falešná desítka na kraji hřiště,” s úsměvem na tváři prohlásil manažer Ronald Koeman, jenž o prvotřídního exekutora standardních situací velmi stál.

1,86 metru vysoký Sigurdsson patří k tahounům islandské reprezentace, loni s ní dokráčel do čtvrtfinále mistrovství Evropy ve Francii. Na Goodison Parku bude vydělávat okolo 100 tisíc liber týdně.