Henry Chukwuemeka Onyekuru

Narozen: 09. 06. 1997, Onitsha, Nigérie
Výška: 175 cm
Váha: 70 kg
Post: Útočník
V EFC od: 30. 06. 2017
Do: 12. 08. 2019


Onyekuru se od 13 let fotbalově vzdělával v katarské Aspire Academy, odkud v roce 2015 zamířil do sesterského klubu KAS Eupen. Ve své první sezóně pomohl novému zaměstnavateli k postupu do nejvyšší belgické soutěže, v níž se následně uvedl vskutku famózně. S 22 góly se stal nejlepším střelcem ligy a ve 20 letech kolem něj začaly kroužit evropské celky.

Údajně byl na zdravotní prohlídce v Paris St. Germain, nakonec ho ale ulovil Everton. Podle neoficiálních zpráv uspěl s nabídkou ve výši 7 milionů liber. Rychlík schopný nastoupit na všech postech v útoku, preferující ovšem levé křídlo, však ještě zůstane za Lamanšským průlivem. Hlavně kvůli nesplněným podmínkám pro vydání pracovního povolení stráví sezónu 2016/17 na hostování v Anderlechtu.

V belgickém velkoklubu se Onyekuru uvedl velmi dobře, do prosince 2017 v 28 zápasech vstřelil 10 branek a zahrál si i ve skupinové fázi Ligy mistrů. Ve zmíněném měsíci si ale přivodil vážné zranění kolena, které ho vyřadilo ze hry na delší dobu. Mladý Nigerijec se sice v dubnu vrátil do tréninkové procesu, ale v sezóně 2017/18 si již nezahrál. Trenéra Anderlechtu Vanhaezebroucka obvinil, že ho po uzdravení záměrně nestavěl do zápasů, i když podle vlastních slov už disponoval potřebnou kondicí. Anderlecht toto obvinění popřel.

Onyekuru ani pro sezónu 2018/19 neobdržel od britských úřadů pracovní povolení potřebné pro hrání v Evertonu, a tak musel zamířit na další hostování. Jeho dočasným působištěm se na jeden rok stal turecký Galatasaray. V horkém prostředí si v sezóně 2018/19 připsal participaci na 44 zápasech, ve kterých vstřelil 16 branek a na dalších šest přihrál. Solidní statistika nicméně nezmiňuje vícero hluchých zápasů. Na vyrovnanosti výkonů musí mladý talent ještě zapracovat.

Onyekuru byl v létě 2019 nominován do výběru Nigérie na Africký poháru národů. Avšak opět se vynořily neshody z autoritami, a i proto se dostal na trávník jen na dvanáct minut při prohře s Alžírskem.

Kvůli málo startům v národním týmu Onyekuru opět nezískal pracovní povolení, Evertonem byl tedy nabídnut k prodeji. Zájem projevili v Galatasary, jenže jejich problémy s financemi znamenaly obrat situace a přestup do Monaka, které si mohlo dovolit cenovku. Ta podle neoficiálních informací činila 13 milionů liber.