Iain Ross Turner

Narozen: 26. 01. 1984, Stirling, Skotsko
Výška: 193 cm
Váha: 88 kg
Post: Brankář
V EFC od: 06. 01. 2003
Do: 01. 06. 2011


Skotský brankář přišel do Evertonu v lednu 2003 za 50000 liber ze svého mateřského klubu Stirling Albion. V době přestupu se o Turnera zajímalo spoustu anglických klubů, jmenovitě Tottenham nebo Charlton ale David Moyes naštěstí se svou nabídkou přispěchal včas. Iain má za sebou několik startů az Skotsko v rámci mladých reprezentačních týmů, od šestnáctiletých až po jednadvacetileté. Svůj debut za Toffees si odbyl v srpnu 2003 při přátelském zápase proti italské Bologne, kdy odchytal druhou půli a pomohl týmu k výhře 3:0. Sezona 2003/2004 pro něj byla ve znamení hostování v Chesteru. V roce 2005 nabídl mladému brankáři David Moyes novou smlouvu do roku 2009 a jasně tak dal najevo, kdo by měl být budoucí klubovou brankářskou jedničkou.

Následující sezonu Iain strávil opět na hostovačce, tentokrát ve Wycombe. V roce 2007 se Turner přesunul do Sheffiledu, aby v rámci dalšího hostování pomohl tamním Wednesday. Tam se mu neobyčejně dařilo. Za The Owls sice odchytal jen 11 zápasů, jenže v těch zůstaly Sovy i díky Turnerovi neporaženy. Tamní manažer Brian Laws se ani netajil přáním koupit brankáře do svého týmu natrvalo. Po povedeném období v Sheffieldu se vrátil do Evertonu, kde se o jeho dobrých výkonech pochopitelně vědělo.

Ve stejné sezoně také podepsal nový kontrakt do roku 2011 a dočkal se i premiérové pozvánky do seniorského týmu Tartan Army. Bohužel sezóna 2007/08 byla jistě tou nejhorší v dosavadní Iainově kariéře. Velkou část sezony se zotavoval ze zranění kyčle a když se konečně znovu postavil do brány, přišlo to samé zranění znovu. Naštěstí se Iain dokázal dát rychle do kupy a ke konci uplynulé sezony už naplno trénoval. Následující ročník ale výraznou změnu jeho postavení v brance A týmu Evertonu nepřineslo. Když měl šanci něco dokázat, tak po třech zápasech na hostování v druholigovém Nottinghamu Forest si zlomil prst na noze. Vidina stabilního chytání za EFC se tak opět vzdálila a nadějné vyhlídky si Turner nemůže dělat ani v nejbližších letech; po příchodu Muchy totiž zůstával až třetím brankářem v pořadí. A tak v první polovině sezóny 2010/11 hostoval v Coventry, kde si ale až tak nezachytal jako v Prestonu, kde pobýval druhou část ročníku. S tradičním anglickým klubem nakonec sestoupil do League One, pravidelně se však objevoval mezi třemi tyčemi. Další nemilá zpráva se mu vzápětí dostala od Evertonu, klub ho v létě 2011 po vypršení smlouvy propustil.