James McCarthy

Narozen: 12. 11. 1990, Glasgow, Skotsko
Výška: 180 cm
Váha: 71 kg
Post: Záložník
Číslo dresu: 16
V EFC od: 02. 09. 2013
Do: 07. 08. 2019


James McCarthy započal svou kariéru fotbalista ve skotském Hamiltonu Academical, v jehož dresu debutoval ještě před završením svých 16 let v září 2006. Talentovaný záložník zdárně pokračoval ve svém vývoji a dva roky později výraznou měrou pomohl Accies k postupu do skotské první ligy.

Kolem McCarthy brzy začaly kroužit známější celky, závod o jeho podpis nakonec v létě 2009 vyhrál manažer Wiganu Roberto Martínez. V anglické Premier League se McCarthy postupně etabloval a v Latics si vydobyl místo v základní sestavě. Brzy následoval také debut v irském národním týmu, The Green Army se McCarthy rozhodl reprezentovat na základě původu svého dědečka, sám se narodil ve skotském Glasgowu.

S Wiganem dlouho hájil ligovou příslušnost, sestup nakonec potkal klub v roce 2013, kdy ale zároveň senzačně triumfoval ve slavném FA Cupu. Po pohárovém úspěchu si 22letého McCarthyho vzal s sebou do Evertonu manažer Martínez. Cena přestupu činila 13 milionů liber, což byl tehdy klubový rekord Toffees.

Nad nemalou cenovkou se mnoho lidí podivovalo, McCarthy však odpověděl nejlépe, jak mohl – výkony na hřišti. Ve své první sezóně na Goodison Park vytvořil skvělou středovou dvojici se zkušeným Garethem Barry a výraznou měrou se přičinil k pátému místu Evertonu v lize.

Následující dva ročníky ale Toffees pod taktovkou Roberta Martíneze klopýtali, v lize dvakrát skončili na 11. místě, a tak španělského manažera potkal vyhazov. McCarthy pod novým manažerem Ronaldem Koemanem vyhlížel svěží start, jenže kvůli opakovaným zdravotním problémům častěji absentoval, než hrál. Jeho smůla vyvrcholila v lednu 2018, kdy si při snaze zablokovat střelu soupeře nadvakrát zlomil nohu. Po návratu z téměř roční pauzy marně doufal v prosazení se do základní sestavy dalšího nového manažera Marca Silvy, v soutěžním zápase si střihl ojedinělou a krátkou epizodu v dubnu 2019 v souboji s Manchesterem United.

Silva sázel na jiné hráče, a tak bylo jasné, že McCarthyho budoucnost v Evertonu se chýlí ke konci. V létě 2019 nakonec přestoupil za tři miliony liber do Crystalu Palace. Během šesti let na Goodison Parku odehrál 133 zápasů a vstřelil šest branek.