James Alan Tarkowski

Narozen: 19. 11. 1992, Manchester, Anglie
Výška: 185 cm
Váha: 81 kg
Post: Obránce
Číslo dresu: 6
V EFC od: 02. 07. 2022
Smlouva do: 30. 06. 2026


Rodák z Manchesteru začal profesionální kariéru v Oldhamu v roce 2011, který tehdy hrál třetí ligu. V polovině této sezóny začal hrát pravidelně v základní sestavě. To pokračovalo až do ledna 2014, kdy mu vedení klubu vyjádřilo spokojenost s jeho výkony nabídkou nové tříleté smlouvy. Tarkowski se rozmyslel – a o několik dní později přestoupil do tehdy třetiligového Brentfordu, kde se kromě pravidelného hraní v základní sestavě občas dostal i k zahrání penalty, ale spíše je neproměňoval. Na konci sezóny 2013/2014 postoupil s Brentfordem do druhé ligy a i nadále patřil k oporám týmu. Jeho výkony nemohly uniknout jiným klubům, a tak začalo být jasné, že se brzy bude opět stěhovat. V Londýně vydržel dva roky, načež v zimě 2016 přestoupil do Burnley.

Na Turf Moor byl jen půlrok a už slavil velký úspěch, když tým pod vedením manažera Seana Dychea postoupil do Premier League. V nejvyšší anglické soutěži se Tarkowski a Burnley poměrně překvapili zabydleli a i přes občasné starosti se záchranou se stali stálicemi ligy. Konzistentní výkony dokonce tvrdému stoperovi vynesli dva reprezentační starty v roce 2018.

Snová jízda Burnley v Premier League se nakonec protáhla až do sezóny 2021/22. Na jejím konci byl nejprve odvolán Sean Dyche a o pár kol později se mužstvo nevyhnulo záchraně. Tarkowskimu po sestupu vypršela smlouva, a protože se těšil solidnímu zájmu celků Premier League, rozhodil se Burnley po šesti letech a 219 odehraných zápasech opustit. Do služeb ho nakonec zlákal Everton, kterému se v 29 letech upsal na čtyři roky.

Toffees získali sice stárnoucího obránce, který je však přirozeným lídrem na hřišti i mimo něj a v Premier League patří k tomu nejlepšímu, co se týká osobních soubojů.