James Vaughan

Narozen: 14. 07. 1988, Birmingham, Anglie
Výška: 180 cm
Váha: 80 kg
Post: Útočník
V EFC od: Odchovanec
Do: 27. 05. 2011


James Oliver Vaughan působil v Evertonu od roku 2002, kdy se připojil k mládežnické akademii. Už nedlouho poté se dočkal ocenění. Svými mladými spoluhráči byl v sezoně 2003/04 zvolen hráčem roku do 16 let. Zajímavostí je, že ve 13 letech James zaběhnul stovku za 11,5 vteřiny. V roce 1999 se dokonce stal 3. nejrychlejším třináctiletým hochem v Británii. V sezoně 2004/05 dal James za B tým nespočet branek, čímž si vysloužil pozvánku do prvního týmu. Debutu se dočkal v dubnu 2005 proti Crystal Palace, ve němž tehdy Vaughan překonal rekord pro nejmladšího hráče, který kdy nastoupil v zápase Premier League a také vstřelil branku. Bylo mu 16 let a 271 dnů. O triumf nejmladšího hráče ho později připravil Jose Baxter a o nejmladší střelce pro změnu Wayne Rooney, kterého poté překonal v rámci Premier League James Milner.

Podpis první profi smlouvy přišel v létě 2005. V následující sezoně ale přišlo zranění kolene, díky kterému přišel o zbytek ročníku. Svůj návrat uskutečnil na konci srpna 2006. Sice jen v zápase B týmu avšak přesto dokázal dát Newcastlu branku. V roce 2007 prodloužil smlouvu až do roku 2011 a získal ocenění pro mladého hráče roku. Přílišnou náchylnost ke zraněním potvrdil v červenci toho roku, když si v přáteláku proti Prestonu vykloubil rameno a byly z toho 3 měsíce bez fotbalu. Říjnový návrat oslavil brankou Birminghamu. O pár měsíců později opět fanoušky rozesmutnila zpráva o dalším zranění. Tentokrát se jednalo o koleno, které potřebovalo operační zákrok.

I ročník 2008/09 byl ve znamení tíživých zdravotních potíží. Na podzim si totiž James pochroumal pro změnu druhé koleno, které si vyžádalo operaci, takže se na hřiště vrátil až pár kol před koncem sezony. A i další sezónu to nebylo s Vaughanem o moc lepší, podzimní hostování v Derby předčasně ukončilo zranění kolene. Když se okolo Vánoc Vaughana vrátil, nastoupil sice k pár zápasům za EFC, vstřelil dokonce i dvě branky, opět ale putoval na hostování. Jaro odehrál v Leicesteru. Na začátku sezóny 2010/11 putoval na další hostování, na tři měsíce hrál v Crystal Palace a celkem se mu dařilo, vstřelil čtyři branky přičemž zaznamenal i svůj první hattricky mezi dospělými. V zimě se do Evertonu na chvíli vrátil, ovšem brzy opět odešel do Crystal Palace. Na jaře si připsal dalších pět branek a pomohl k záchraně týmu v Championship. Přesto budoucnost na Goodison Parku neměl, a tak v létě kývl na nabídku z Norwiche, který postoupil do Premier League.