Ján Mucha

Narozen: 05. 12. 1982, Belá nad Cirochou, Slovensko
Výška: 189 cm
Váha: 87 kg
Post: Brankář
V EFC od: 01. 07. 2010
Do: 30. 06. 2013


Slovenský brankař začal svoji profesionální fotbalovou kariéru na začátku nového tisíciletí v Interu Bratislava. V hlavním slovenském městě si však ani jednou nezachytal, a tak se po dvou letech přesunul do Žiliny, kde pobyl i s hostováním v Humenném tři sezóny, během nichž nastoupil za MŠK Žilinu k 32 utkáním a získal s klubem dvakrát double. V létě 2005 odešel do polské Legie Warszawa.

Zde si však Mucha musel počkat dva roky na post jedničky, konkurentem mu byl Lukasz Fabianski, který předváděl dobré výkony, což mu zaručilo v roce 2007 přestup do Arsenalu. Od té doby se z Muchy stala první volba mezi třemi tyčemi Legie a slovenský golman se odměňoval skvělými výkony, které mu v únoru 2008 zajistily mimojiné i debut v národním týmu Slovenska. To však nebylo vše, o dva roky později podepsal s Evertonem předběžnou dohodu o přestupu, v polském klubu mu totiž končila smlouva. S novým angažmá v kapse odjížděl v pozici jedničky na MS 2010, kde Slovensko solidními výkony dovedl až k historickému úspěchu – postupu mezi šestnáct nejlepších týmů turnaje.

Do Evertonu přišel po šampionátu jako dvojka za Timem Howardem, což předpokládal, ovšem svoji premiérovou sezónu na Ostrovech si určitě představoval jinak. Přes Tima Howarda se neprosadil a zachytal si pouze ve dvou zápasech Ligového poháru.

Také v sezóně 2011/12 nastoupil pouze v Ligovém poháru, konkrétně v jeho třech kolech. Premiéry v lize se dočkal následující rok díky zranění jedničky Tima Howarda. Nejprve se radoval z výhry 3:1 nad Readingem a následně výborným výkonem pomohl k triumfu na Manchesterem City 2:0. Po uzdravení Howarda se ale vrátil na lavičku, budoucnost na Goodison Parku neviděl, a tak po sezóně tento sympaťák raději jako volný hráč odešel.