Jarrad Paul Branthwaite

Narozen: 27. 06. 2002, Carlisle, Anglie
Výška: 195 cm
Váha: 85 kg
Post: Obránce
Číslo dresu: 32
V EFC od: 13. 01. 2020
Smlouva do: 30. 06. 2027


Toffees zkompletovali přestup talentovaného a žádaného středního obránce z Carlisle United na v zimě 2020. Právě sezóna 2019/20 byla pro Jarrada Branthwaitea průlomová, když ve svém mateřském celku z League Two (čtvrtá anglická liga) vlétl do seniorského fotbalu a během podzimu nasbíral 11 startů.

Pro mladé hráče je už v Evertonu vyšlapána cesta do prvního týmu, to hrálo důležitou roli při rozhodování o mém dalším působišti. Mým dlouhodobým cílem je nastupovat na zaplněném Goodison Parku,“ prozradil po podpisu 2,5leté smlouvy Branthwaite.

Everton podle neoficiálních zpráv zaplatil za talentovaného Angličana základní částku v hodnotě 750 tisíc liber, jež se po splnění výkonnostních bonusů může vyšplhat na jeden milion liber.

Branthwaite se po příchodu na Goodison Park připojil k týmu do 23 let, trénoval ale také s prvním týmem, v němž debutoval už po půlroce v klubu. Krátce po svých 18. narozeninách prodloužil s Evertonem kontrakt o rok a v červenci 2020 debutoval coby střídající hráč venkovním utkání s Wolves, následně dokonce nastoupil v základní sestavě ve všech zbývajících třech kolech ligové sezóny 2019/20 a svými vyzrálými výkony naznačil svůj potenciál. Manažer Carlo Ancelotti ho hodnotí jako velmi nadějného hráče.

V aktuální sezóně ale Branthwaite odehrál za první tým Toffees jen 24 minut, a to v zářijovém ligovém poháru, než si přivodil zranění kotníku, kterého ho vyřadilo ze hry na několik týdnů. Po uzdravení již nedostal šanci kvůli dobré formě zkušenějších spoluhráčů. V lednu ho tak Evertonu poslal sbírat zkušenosti na půlroční hostování do druholigového Blackburnu Rovers, kde stihl odehrát 10 zápasů, než si poranil kotník.

Přes léto 2021 ale zranění stihl vyléčit a během předsezónní přípravy se dokázal probojovat do kádru prvního týmu Evertonu, který nově vede manažer Rafael Benítez. Jako stoper číslo pět nakonec Branthwaite odehrál během sezóny, v níž Toffees vybojovali  ligovou záchranu a přišel nový manažer Frank Lampard, 12 soutěžních zápasů, ve kterých prokázal potenciál, ale také nevyzrálost.

V létě 2022 se Everton rozhodl talentovaného stopera vyslat na zkušenou do zahraničí, Branthwaite se na rok stal hostem u úřadujícího nizozemského vicemistra z PSV, kde zpočátku sezóny dostával šance hlavně z lavičky náhradníků, ale postupem času si získal místo v základní sestavě a potvrzoval svůj talent. Na konci ročníku měl na kontě 37 odehraných soutěžních zápasů, v nichž vstřelil čtyři branky, a s PSV opanoval domácí pohár. Dobré výkony mu vynesly pozvánku do reprezentace na mistrovství Evropy do 21 let, na kterém s Anglií slavil celkový triumf, přičemž na turnaji odehrál jedno utkání v základní skupině.

Po úspěšné sezóně se Branthwaite vrátil do Evertonu, v němž bude usilovat o místo v sestavě.