Jean-Philippe Gbamin

Narozen: 25. 09. 1995, San Pédro, Pobřeží Slonoviny
Výška: 186 cm
Váha: 83 kg
Post: Záložník
V EFC od: 02. 08. 2019
Smlouva do: 30. 06. 2024


Jean-Philippe Gbamin se narodil v Pobřeží Slonoviny, fotbalovou kariéru ale započal ve Francii v akademii RC Lens, kam přišel jako 11letý. Už o šest let později se dočkal debutu v seniorském fotbale, ve své průlomové sezóně 2013/14 pomohl týmu k postupu do první francouzské ligy. V ní ale Lens vydržel jen sezónu.

Gbamin se tak opět s Racingem ocitl pouze ve druhé lize, kde nakonec vydržel rok. Jeho talent zaujal skauty v sousedním Německu a za pět milionů eur ho v létě 2016 koupil Mainz.

V Bundeslize se Gbamin vyprofiloval v defenzivního středopolaře, třebaže občas zaskočil na stoperu (v Lens ještě navíc hrával i na postu pravého obránce). Kombinace urostlé šestky s dobrou kopací technikou poutala pochvalná slova, pozvánky do mládežnických výběrů Francie a hlavně předznamenala další přesun za atraktivnějším angažmá.

Po třech letech a 95 odehraných zápasech v Mainzu zlákal Gbamina do svých řad Everton, který neváhal poslat do západního Německa až 25 milionů liber. Elegantní fotbalista, jenž si v dospělé kategorii vybral reprezentovat rodné Pobřeží Sloviny, přestoupil na Goodison Park s cílem nahradit oporu Idrissu Gueyeho, jež zamířila do slavného PSG. Toffees ve své nové číslo 25 oprávněně vkládají velké naděje, vždyť jeho potenciál ho může katapultovat mezi nejlepší defenzivní záložníky anglické Premier League.

Gbamina ale potkala hned na začátku angažmá v Evertonu neuvěřitelná smlouva, po dvou odehraných zápasech si ale přivodil vážné zranění čtyřhlavého svalu stehenního. Původní šestiměsíční absence se nakonec kvůli nepředpokládaným komplikacím (jizva na svalu) protáhla až na deset měsíců, během kterých musel podstoupit dvě operace.

Následně v květnu 2020 si Gbamin při návratu do tréninkového procesu vážně poranil achilovku, a třebaže první prognózy hovořily o půlroční pauze, nakonec si vypadl až do začátku kalendářního roku 2021. Nekončící trable pokračovaly na jaře 2021, kdy si Jean-Philippe při tréninku po 19měsíční pauze přivodil poranění vnitřního postranního vazu kolene, které ho poslalo na marodku do léta 2021.

Během následujícího podzim nerozehraný Gbamin nedostával šanci pod trápícím se manažerem Benítezem a jinak tomu nebylo ani pod dalším manažerem Lampardem, a tak již 26letý záložník vzal zavděk nabídkou ruského klubu CSKA Moskva. V dresu bývalého armádního celku nakonec odehrál všech 11 možných ligových zápasů v základní sestavě a připsal si také dvě branky a dvě asistence. Podával celkem dobré výkony a zejména dokázal zůstat zdravým, zklamáním spíše bylo konečné páté místo CSKA v lize. Gbamin se po sezóně podle plánu vrátil do Evertonu, kde ho však čeká nejistá budoucnost.