Jean-Philippe Gbamin

Narozen: 25. 09. 1995, San Pédro, Pobřeží Slonoviny
Výška: 186 cm
Váha: 83 kg
Post: Záložník
V EFC od: 02. 08. 2019
Do: 01. 09. 2023


Jean-Philippe Gbamin se narodil v Pobřeží Slonoviny, fotbalovou kariéru ale započal ve Francii v akademii RC Lens, kam přišel jako 11letý. Už o šest let později se dočkal debutu v seniorském fotbale, ve své průlomové sezóně 2013/14 pomohl týmu k postupu do první francouzské ligy. V ní ale Lens vydržel jen sezónu.

Gbamin se tak opět s Racingem ocitl pouze ve druhé lize, kde nakonec vydržel rok. Jeho talent zaujal skauty v sousedním Německu a za pět milionů eur ho v létě 2016 koupil Mainz.

V Bundeslize se Gbamin vyprofiloval v defenzivního středopolaře, třebaže občas zaskočil na stoperu (v Lens ještě navíc hrával i na postu pravého obránce). Kombinace urostlé šestky s dobrou kopací technikou poutala pochvalná slova, pozvánky do mládežnických výběrů Francie a hlavně předznamenala další přesun za atraktivnějším angažmá.

Po třech letech a 95 odehraných zápasech v Mainzu zlákal Gbamina do svých řad Everton, který neváhal poslat do západního Německa až 25 milionů liber. Elegantní fotbalista, jenž si v dospělé kategorii vybral reprezentovat rodné Pobřeží Sloviny, přestoupil na Goodison Park s cílem nahradit oporu Idrissu Gueyeho, jež zamířila do slavného PSG. Toffees ve své nové číslo 25 oprávněně vkládají velké naděje, vždyť jeho potenciál ho může katapultovat mezi nejlepší defenzivní záložníky anglické Premier League.

Gbamina ale potkala hned na začátku angažmá v Evertonu neuvěřitelná smůla, která se s ním nakonec táhla celé angažmá na Goodison Parku. Po dvou odehraných zápasech si přivodil vážné zranění čtyřhlavého svalu stehenního a původní šestiměsíční absence se kvůli nepředpokládaným komplikacím (jizva na svalu) protáhla až na deset měsíců, během kterých musel podstoupit dvě operace.

Následně si v květnu 2020 při návratu do tréninkového procesu vážně poranil achilovku, a třebaže první prognózy hovořily o půlroční pauze, nakonec si vypadl až do začátku kalendářního roku 2021. Nekončící trable pokračovaly na jaře 2021, kdy si Jean-Philippe při tréninku po 19měsíční pauze přivodil poranění vnitřního postranního vazu kolene, které ho poslalo na marodku do léta 2021.

Během následujícího podzim nerozehraný Gbamin nedostával šanci pod trápícím se manažerem Benítezem a jinak tomu nebylo ani pod dalším manažerem Lampardem, a tak již 26letý záložník vzal zavděk nabídkou ruského klubu CSKA Moskva. V dresu bývalého armádního celku nakonec odehrál všech 11 možných ligových zápasů v základní sestavě a připsal si také dvě branky a dvě asistence. Podával celkem dobré výkony a zejména dokázal zůstat zdravým, zklamáním spíše bylo konečné páté místo CSKA v lize. Gbamin se po sezóně podle plánu vrátil do Evertonu, kde však nakonec dlouho nevydržel. Pro sezónu 2022/23 si ho vypůjčil úřadující turecký mistr z Trabzonsporu, v němž Gbamin nedokázal na sto procent restartovat svou kariéru. Klub se výsledkově propadl až na konečné šesté místo a reprezentant Pobřeží Slonoviny paběrkoval mezi základní sestavou a lavičkou, když celkem odehrál 24 soutěžních zápasů. Opět ho trápily opakované zdravotní problémy, naštěstí tentokrát už ne tak vážné.

V létě 2023 se Gbamin vrátil do Evertonu, na Deadline Day se ale dohodl s klubem na předčasném ukončení smlouvy, která měla původně platit až do roku 2024. Během čtyř let odehrál za Toffees pouhých osm zápasů.