John Stones

Narozen: 28. 05. 1994, Barnsley, Anglie
Výška: 188 cm
Váha: 70 kg
Post: Obránce
V EFC od: 31. 01. 2012
Do: 09. 08. 2016


Stones si prošel akademií ve svém rodném Barnsley a za první tým  si poprvé zahrál v březnu 2002, tehdy mu bylo pouze sedmnáct let. Přesto se stabilně uchytil na postu pravého obránce a do odchodu k Evertonu v poslední lednový den roku 2013 nastoupil za druholigový Oakwell k 28 zápasům, přičemž se též probojoval do anglické reprezentace U19.

David Moyes přivedl Stonese jako hráče do budoucnosti, proto byl na jaře 2013 k vidění jen v dresu Evertonu U21. V prvním týmu se objevil párkrát na lavičce náhradníků. Po sezóně obdržel nominaci na Mistrovství světa U20, na němž odkopal dvě utkání v základní skupině, což byla pro mladý Albion konečná. Svými výkony na šampionátu na rozdíl od ostatních spoluhráčů ale nezklamal.

Sezóna 2013/14 se stala pro Stonese průlomovou. Při absenci zraněného Phila Jagielky se v druhé polovině ročníku pevně usadil v základní sestavě a zápas od zápasu se zlepšoval. Důvěra Roberta Martíneze se ukázala jako velice opodstatněná. Následující ročník jenom potvrzoval svůj potenciál, s průběhem týdnů se probojoval do základní sestavy, nicméně vzlet přibrzdilo zranění kotníku před závěrem roku 2014.

Po uzdravení se vrátil do sestavy a brzy si připsal také si první ligovou branku, pěknou hlavičkou se prosadil proti Manchesteru United. Rok ukončil s 27 odehranými duely a navíc se prosadil do reprezentace.

Nadějného stopera si vyhlédl José Mourinho, jehož Chelsea v létě 2015 nejprve poslala 20 milionů liber nabídku a před Deadline Day vylepšenou v hodnotě 38 milionů liber. Stones podal žádost o přestup, ovšem Toffees odchod zamítli. 21 let starý Angličan netrucoval a trvale se usadil ve stoperské dvojici s Jagielkou. Mentálně situaci zvládl, ovšem herně se nevyvaroval několika individuálních chybám, zapříčiněným hlavně jeho touze řešit složité situace za každou cenu fotbalově.

V neúspěšné sezóně Evertonu, která na konci stála místo manažera Martíneze, Stones nezklamal, nicméně celkové hodnocení srážely jeho zmíněné hrubky a i špatná hra celého týmu. Přes všechno se vešel do nominace na ME 2016 do Francie, kde si nakonec za Albion nekopl ani minutu.

Pep Guardiola, nový manažer Manchesteru City, se netajil touhou začlenit odchovance Barnsley do kádru. A když po šampionátu Citizens nabídli s bonusy až 50 milionů liber, obchod se upekl. Hodně štěstí, nejdražší anglický obránče!