Joleon Patrick Lescott

Narozen: 16. 08. 1982, Birmingham, Anglie
Výška: 183 cm
Váha: 89 kg
Post: Obránce
V EFC od: 14. 06. 2006
Do: 25. 08. 2009


Joleon Patrick Lescott byl na konci sezony 2007/08 zaslouženě zvolen klubovým hráčem roku. Prvním profesionálním Lescottovým klubem se stal Wolverhampton Wanderers, kam Joleon přišel v roce 1999. V 17 letech přišel premiérový start za první tým. Stalo se tak v zápase proti Sheffield Wednesday. A úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Už na konci sezony byl fanoušky zvolen nejlepším mladým hráčem roku. Stejnou cenu vyhrál i o rok později. Poté už se Lescott stal nepostradatelným článkem základní sestavy.

S Wolves zažil v sezoně 2003/04 i postup do nejvyšší soutěže, když ve finále play off porazili Sheffield United. Jenže osud tomu tak chtěl, že Joleon si na první zápas v Premiership počkal. Celou prvoligovou sezonu totiž promarodil kvůli vážnému zranění kolene. Wolves se nakonec nepodařilo zachránit se a Lescott se tak vrátil ke hraní opět v Championship. V říjnu 2005 podepsal na Molineux Stadium nový 2,5letý kontrakt a na konci ročníku se stal klubovým hráčem roku Wolverhamptonu. Před sezonou koupil mladého obránce David Moyes za výhodnou cenu 2 miliony liber.

Později se tento tah ukázal jako jeden z nejlepších, který se našemu manažerovi podařil. První sezona v Merseyside se Lescottovi povedla náramně, dokonce byl hráči klubu zvolen hráčem roku. Následující sezona se mu ovšem povedla ještě lépe. Nejenom že udivoval svými obrannými dovednostmi ale jasně ukázal že část jeho předností je i v útoku. Vsítil totiž 10 branek za sezonu, což je na obránce neuvěřitelné číslo. A úspěšnou sezonu zakončil ziskem očekávaného titulu klubového hráče roku.

Start do sezony 2008/09 byl pro Joleona jako ze špatného snu. Vůbec nedokázal hrát v takové pohodě, která jej zdobila předchozí sezonu, a jeho chyby Everton často stály mnoho inkasovaných branek. Přelomem roku se však přece jen objevil progres a Joleon se s Philem Jagielkou stali jednou z nejlepších stoperských dvojicí v lize. Jak již u něj bývá zvykem, i tentokrát zaznamenal na obránce velice slušnou porci gólů.

Bohužel však v létě 2009 ho zlanařila vidina úspěchu a peněz Manchesteru City, jehož novým majitelem se stal movitý šejk. A ač byli zpočátku nabídky za Lescotta odmítnuty, tak později, když sám hráč trucoval a kvůli tomu byl vyřazen z kádru, k Citizens nakonec přestoupil za 24 milionů liber, přičemž 2,5 milionu šlo Wolves, odkud do EFC přišel.