Jonjoe Kenny

Narozen: 15. 03. 1997, Liverpool, Anglie
Výška: 176 cm
Váha: 67 kg
Post: Obránce
V EFC od: Odchovanec
Do: 30. 06. 2022


Narozen kousek v liverpoolské čtvrti Kirkdale kousek od Goodisonu Parku, Kenny se připojil k akademii Evertonu ve věku devíti let. Mládežnickými výběry procházel s vizitkou univerzálního hráče schopného nastoupit na pravé straně obrany i v jejím středu a také ve středu zálohy. Postupně se ale vykrystalizoval do moderního pravého beka.

Seniorský fotbal si prvně vyzkoušel v rámci tříměsíčního hostování ve Wiganu, v osmnácti letech si zahrál sedm zápasů League One. Poté se opět vrátil do rezervy Evertonu, než v zimě 2016 odešel na další krátkodobé angažmá. Do konce sezóny naskočil do 17 utkání v dresu Oxfordu a pomohl mu k postupu do League One.

Po konci hostování se dočkal debutu v prvním týmu Evertonu. Po vyhazovu manažera Roberta Martíneze se pro poslední duel sezóny 2015/16 s Norwichem chopili žezla David Unsworth a Joe Royle, kteří dopřáli šanci několika mladíkům. Mezi nimiž byl i Kenny, na hřiště se dostal za zraněného kolegu ve 29. minutě.

V následující sezoně byl kapitánem Evertonu U23, jenž ovládl Premier League 2. V áčku se opět mihl v závěru sezóny, dvanáctiminutové kameo si střihl ve venkovní souboji se Swansea. Úspěšný rok následně dokonal s anglickou reprezentací do 20 let, coby stabilní člen sestavy se stal mistrem světa.

Do prvního týmu Evertonu natrvalo povýšil v sezóně 2017/18, v níž nastoupil k 23 zápasům. O rok později ale odehrál jen 12 zápasů, ke stálému místu v základní sestavě měl pod vedením nového manažera Marca Silvy až příliš daleko, a tak v létě 2019 využil šance odejít na roční hostování do německého Schalke 04, kam se ho jako posilu vybral trenér David Wagner.

A sázka na hostování v porýnském celku Kennymu vyšla. V mladém týmu okamžitě naskočil do základní sestavy, a přestože Schalke zažilo spíše podprůměrný ročník, evertonský pravý obránce s 34 odehranými zápasy, dvěma vstřelenými góly a třemi asistencemi nabyl cenné zkušenosti v těžké lize. Jeho výkony sice nebyly stoprocentně bezchybné (občas ho zradila jeho dlouhodobá slabina – poziční hra), ale celkově si zaslouží pochvalu. Dokonce se dostal do nominace o nejlepšího nováčky ligy.

Ani dobrá sezóna v Bundeslize ale nepomohla Kennymu získat si přízeň manažera Carla Ancelotti. V první polovině sezóny 2020/21 naskočil jen osmi zápasů, v Premier League přitom odehrál slabých 77 minut. Ancelotti na jeho pozici kromě kapitána Colemana upřednostňoval i stopery Holgatea a Godfreyho. Kennymu ale rovněž uškodilo několikatýdenní zranění na začátku podzimu.

23letý pravý bek se každopádně v zimě 2021 rozhodl svou nepříznivou situaci vyřešit dalším odchodem z Evertonu, na hostování do konce sezóny zamířil do skotského Celticu, v jehož dresu odehrál během půlroku 16 zápasů se střídavými úspěchy. Po sezóně se Kenny vrátil do Evertonu, kde už se potkal s novým manažerem Rafaelem Benítezem. Po absolvování předsezónní přípravy se nakonec dokázal udržet v kádru prvního týmu, i protože Toffees nedovedli přivést vysněnou posilu na pravý kraj obrany.

V sezóně 2021/22 nastoupil Kenny celkem do 21 zápasů, převážně jako střídající hráč, nicméně i to stačilo manažerovi Lampardovi, aby mu nabídl nový tříletý kontrakt. Ten ale odchovanec Evertonu odmítl, naopak kývl na nabídku berlínské Herthy, kam v létě 2022 odešel jako volný hráč po 16 letech u Blues.