Jordan Lee Pickford

Narozen: 07. 03. 1994, Washington, Anglie
Výška:
 185 cm
Váha: 77 kg
Post: Brankář
Číslo dresu: 1
V EFC od: 15. 06. 2017
Smlouva do: 30. 06. 2027


Rodák z regionu Tyne and Wear se připojil k akademii Sunderlandu ve věku osmi let. Posléze si procházel mládežnickými kategoriemi klubu, až v roce 2011 coby sedmnáctiletý podepsal první profesionální smlouvu.

Od roku 2012 sbíral seniorské zkušenosti po hostováních v nižších soutěžích. Postupně hrál za Darlington, Alfreton Town, Burton Albion, Carlisle United, Bradford City a Preston North End – všude pravidelně. Na poslední štaci měl původně strávit celou sezónu 2015/16, ale na konci roku 2015 byl povolán zpět do Sunderlandu a brzy se dočkal debutu v Premier League. Do té doby bylo jeho maximem 24 utkání právě za Preston v Championshipu.

Pickford premiérově okusil nejvyšší anglickou soutěž 16. ledna 2016 při prohře 1:4 na hřišti Tottenhamu. Ve zbytku sezóny kryl záda Mannonemu, v lize si opět zachytal až v posledním kole při remíze 2:2 s Watfordem. Pro následující ročník byla situace nastolena stejně, zkušený Mannone jako jednička a talentovaný Pickford jako dvojka. Italovo zranění ale mladého Angličana pustilo do brány už ve třetím kole a rázem se role obrátily. Pickford se usadil mezi třemi tyčemi a svými výkony byl jedním z mála pozitiv za sestupem mířícím Sunderlandem. Kromě reflexivních zákroků na čáře zaujal i velmi solidní kopací technikou. Po sezóně bylo jasné, že klub opustí. Spekulovalo se sice o zájmu Arsenalu, přímočařeji si ale počínal Everton, který uspěl se základní nabídkou v hodnotě 25 milionů liber navrch doplněnou pěti miliony za výkonnostní bonusy, což dohromady představuje třetí nejdražší přestup brankaře v dějinách fotbalu.

Vysoká částka nakonec zase tak vysoká být nemusí, když se vezme v potaz, že Everton získal vysněného brankaře, jenž může být jedničkou celou dekádu. Kvalita a potenciál Pickforda jsou toho značnými přísliby.

Přestup s pětiletou smlouvou se dotáhl během mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Polsku, kde Pickford několikrát prokázal pevné nervy a Angličanům pomohl k postupu do semifinále.