Joseph Phillip Yobo

Narozen: 06. 09. 1980, Port Harcourt, Nigérie
Výška: 188 cm
Váha: 76 kg
Post: Obránce
V EFC od: 07. 07. 2002
Do: 06. 08. 2012


Joseph Yobo působil na Goodison Parku od roku 2002. Joe opustil rodnou Nigérii v roce 1998. Jeho prvním evropským klubem se stal belgický Standard Liege, ovšem utkání za první tým odehrál až o dva roky později. V roce 2001 Yobo zamířil na jih, když ho koupil Olympique Marseille. Nedlouho po debutu za Marseille ale putoval na Kanárské ostrovy, přesněji řečeno do Tenerife, kde působil 9 měsíců na hostování. Pak přišlo Mistrovství světa 2002, povedené výkony Nigerijců a zájemců začalo být více.

Jedním z nich byl David Moyes, tehdy čerstvě nový manažer Toffees, který si tou dobou dvaadvacetiletého obránce přivedl ale jen jako půjčeného hráče. I přesto se stal prvním podepsaným hráčem Davida Moyes v Evertonu. Yobo za jednu sezonu nastupoval pravidelně a předváděl solidní výkony, proto v roce 2003 přestoupil do severozápadní Anglie natrvalo za celkovou částku čtyř milionů liber. Mezitím se Yobo stal jedním z nejdůležitějších obranných pilířů mužstva i miláčkem fanoušků. V roce 2006 podepsal nový kontrakt a vyvrátil tak spekulace okolo údajného odchodu do Londýna. 15. duben 2007 se stal pro Everton historickým. A zasloužil se o to právě Joseph Yobo, když se stal rekordmanem v počtu odehraných zápasů za Everton zahraničním fotbalistou.

V sezoně 2008/09 se Yobo na hřiště nepodíval tak často, jak by si představoval – přes dvojici Lescott-Jagielka to měl hodně těžké. Ani další ročník nebyl podle Yobových představ, odehrál něco přes 20 zápasů, ovšem i díky zraněním na hřišti působil velmi nemotorně. Ne příliš povedenou sezónu zakončil špatným vystoupením na MS 2010, kde stejně jako celá Nigérie pohořel. V létě se rozhodl změnit tým, odešel na celosezónní hostování do tureckého Fenerbahce Istanbul, kterému pomohl k ligovému titulu. V létě se 2011 se do Evertonu krátce vrátil, hrát za Blues už ale nechtěl, a tak se opět dohodlo jeho hostování ve Fenerbahce, kde pravidelně nastupoval. Turecký klub o něj projevil zájem i na potřetí po konci sezóny 2011/12, jenže tentokrát Yoba přivedl za necelé dvě miliony liber už na trvalý přestup.

Za Toffees nigerijský kapitán odehrál přes 250 zápasů, tím jeho posledním byl v květnu 2010 v domácím střetnutí proti Stoke s výsledkem 0:0.