Narozen: 15. 01. 1992, Oslo, Norsko
Výška: 180 cm
Váha: 79 kg
Post: Útočník
V EFC od: 01. 02. 2021
Do: 30. 06. 2021
Josh King, celým jménem Joshua Christian Kojo King se narodil 15. ledna 1992 v norském Oslu. Tatínek je původem Gambijec, maminka Norka (té věnoval i jedno z svých tetování). To je první asociace k jinému, o 12 let staršímu norskému útočníkovi, věhlasnému Johnu Carewovi. Další podobnost nalézt u zrodu kariéry, oba střelci ji zahájili v největším městském klubu – Vålerenga. Dále se už jejich stopy rozcházejí.
Josh King totiž do dospělého fotbalu v Norsku nezasáhl. Ještě před 15. narozeninami se o něj zajímali věhlasné kluby nejen z Anglie a Manchester United musel dokonce čekat na šestnácté narozeniny. Aby mohlo dojít k podpisu smlouvy. Stalo se tak den poté, v lednu 2008.
Dostat se do prvního týmu tehdejšího vítěze Premier League i Champions League nebylo nic jednoduchého. První krůčky vždy nabízí poháry, hlavně ten v Anglii vedlejší, zvaný Ligový. První příležitost přišla v září 2009 proti Wolves. Na dlouho bohužel i poslední.
Dobré výkony v akademii znamenaly šanci vyrůst na hostování v Championship. Již v 18 letech to byla zkušenost v Prestonu. Josh se prosadil i střelecky, jak jinak než v Ligovém poháru, ale působení v Lancashire utnul bolavý kotník. Za rok přišla možnost v Mönchengladbachu, Josh stihl pár zápasů za Borusii v Bundeslize, ale pro zranění třísel se vrátil zpět do Carringtonu, sídla akademie Red Devils.
Následovaly další štace, Hull a Blackburn, mezitím se nenápadně naskytla příležitost nastoupit na 5 minut v nic neřešícím zápase v Lize mistrů proti Galatasarayi. Do této chvíle jediným vystoupením Kinga v evropských pohárech. To už se téměř jednadvacetiletému Kingovi čekat dál nechtělo a využil po úspěšném hostování přestoupit znovu práv do Blackburnu. Přestup vyšel zhruba na 1 milion liber a Josh podepsal smlouvu na 2 a půl roku s obcí na 1 další.
Popravdě ani zde nebyly jeho střelecké statistiky nijak úchvatné, sezónní maximum bylo 2 branky na sezónu. Zlomový okamžik v kariéře nastal až na konci sezóny 2014/2015. Smlouva v Lancashiru skončila a Josh upřednostnil stěhování na jižní pobřeží, zdarma jej tak získal Bournemouth s manažerem Eddie Howem.
S Cherries prožil celou jejich prvoligovou historii a šlo o kombinaci oboustranně prospěšnou. Za pět sezón se několikrát stal nejlepším střelcem týmu, jeho bilance je 6, 16, 8,12,6 zásahů, tedy celkem 48 branek. V tom ohledu překonal řadu známých norských snajperů v anglické nejvyšší soutěži jako např. T.A. Floa, Iversena či právě Carewa. Celkově v Premier League zaujímá druhé místo mezi Nory za O.G.Solskjaerem (91 branek).
V reprezentaci stihl za 51 zápasů vsítit 17 branek. Jde o slušný počin, obzvláště když za dobu jeho působení od roku 2012 Norové nezvládli ani jednu kvalifikaci a nezúčastnili se žádného většího mezinárodního turnaje. V tomto ohledu se jistě blýská na lepší časy, Norům dorostla nadějná generace okolo Ødegaarda, Bergeho či Haalanda. Uvidíme, kolik příležitostí King dostane, naposledy nastoupil do barážového utkání proti Srbsku o Euro 2020 až jako střídající hráč na půlhodiny.
Kinga si Toffees vyhlédli na Deadline Day v zimě 2021, ve snaze zvýšit konkurenci v útoku ho vykoupili za menší částku a podepsali s ním krátkodobý kontrakt na šest měsíců. V modrém dresu ale Nor nakonec setrval pouze půlrok, během něhož naskočil jen do 11 zápasů, a pokaždé přitom jako střídající hráč. Celkem nastřádal pouze 137 minut, a tak nebylo překvapením, že se s ním po sezóně Everton rozloučil. Novou smlouvu mu již nenabídl. V Premier League ale King nakonec zůstal, jako volný hráč se upsal nováčkovi z Watfordu.