Kieran O’Neill Dowell

Narozen: 10. 10. 1997, Ormskirk, Anglie
Výška: 175 cm
Váha: 70 kg
Post: Ofenzivní záložník
V EFC od: Odchovanec
Do: 30. 07. 2020


Odchovanec Evertonu patřil od mládežnických let mezi největší anglické talenty. Zdobí ho skvělá levačka, která produkuje přesné pasy a krásné branky. V ofenzivě pod útočníkem může nastoupit na jakékoliv pozici.

Kieran Dowell se poprvé dostal do širšího povědomí v prosinci roku 2014, kdy debutoval v prvním týmu Toffees. Naskočil na poslední minuty do domácí klání Evropské ligy pro FK Krasnodaru, tehdy mu bylo 17 let. V té době střídavě nastupoval za výběry U18 a U21 a podepsal první profesionální kontrakt.

V sezóně 2015/16 se stal tahounem U21 pod vedením Davida Unswortha. Stříle branky a dirigoval hru, proto povýšení do prvního týmu nebylo překvapením. Premier League okusil na jaře 2016, ze střídačky zasáhl na závěr duelu proti Bournemouthu. Na poslední kolo sezóny povýšil do áčka trenér David Unsworth, zaskakoval za vyhozeného manažera Martíneze. Bývalý obránce Blues dopřál debut v základní sestavě mladíků Tomu Daviesovi a Kieranu Dowellovi.

V další sezóně Dowell táhl Everton U23 k titulu v Premier League 2. Se svou levačkou vykouzlil několik nádherných branek, na veřejnost ale prosákly spekulace o jeho laxnějším přístupu, který mu pravděpodobně znemožnil proniknutí do prvního týmu. Ročník 2016/17 zakončil s reprezentací Anglie do 20 let na mistrovství světa v Jižní Koreji, kde patřil k tahounům ofenzivy Albionu a přispěl k zisku zlatých medailí.

Následně absolvoval letní přípravu v prvním týmu a zaskvěl se dvěma krásnými góly v zápasech s Gor Mahiou a Twente. Ovšem kvůli velké konkurenci v sestavě manažer Koeman rozhodl, že pro Dowella bude lepší odejít sbírat herní praxi na hostování. Pro ročník 2017/18 odešel na roční hostování do druholigového Nottinghamu Forest, v jehož dresu naznačil svůj talent.

Povedl se mu hlavně vstup do angažmá, v první polovině sezóny patřil k nejlepším hráčům Forest a často na něm stála ofenzivní hra týmu. Ve druhé polovině po příchodu nového manažera Karanky se Dowell již netěšil tak pravidelnému hernímu vytížení, i tak svou anabázi ve druhé lize ukončil s 38 odehranými zápasy, devíti vstřelenými brankami (z nichž některé byly opravdu výstavní) a čtyřmi asistencemi.

Do Evertonu, který převzal manažer Marco Silva, se vrátil jako zocelenější hráč připravený bojovat o místo v prvním týmu. Jenže během podzimní části sezóny 2018/19 nastoupil pouze ke dvěma zápasům v Ligovém poháru, a tak v lednu 2019 vydal na další hostování do druhé nejvyšší anglické soutěži, k postupu do Premier League pomohl Sheffieldu United. U Blades se ale nedokázal natrvalo prosadit do základní sestavy, o což se v sezóně 2019/20 pokusí na dalším hostování v druholigovém anglickém celku, tentokrát v Derby County, které nově vede manažer Phillip Cocu, bývalý spolupracovník sportovního ředitele Evertonu Marcela Brandse.

Dowell se ale během půlroku u Rams nedokázal prosadit, když během 26 kol nastoupil pouze k 10 zápasům a připsal si jednu asistenci, a proto ho Everton v lednu 2020 předčasně povolal zpět, aby ho vzápětí v rámci druhé ligy poslal na hostování do konce sezóny do Wiganu Athletic, jemuž má 22letý ofenzivní středopolař pomoct v boji o udržení.

Na DW Stadium se Dowell dočkal důvěry, kterou oplatil poměrně dobrými výkony. Ve 13 zápasech vstřelil pět branek a na dvě přihrál. Sestup Latics ale neodvrátil, mužstvo sice díky dobré formě poskočilo do klidného středu tabulky, jenže klub se ocitl v těžkých existenčních problémech,spadl do insolvence, za což ho vedení soutěže potrestalo odečtem 12 bodů, jež ho poslaly na sestupové příčky, po čemž následoval krutý pád do třetí ligy.

V létě 2020 se Dowell vrátil do Evertonu, dlouho v něm ale nevydržel. Za nezveřejněnou přestupovou částku ho rok před koncem smlouvy na Goodison Parku koupil Norwich City, s nímž podepsal kontrakt na tři roky. Odchovanec Toffees opouští klub s pouhými sedmi startu v prvním týmu, v novém působišti by měl ale konečně dostat prostor natrvalo si vybojovat důležitou pozici v perspektivním mužstvu, které se po sestupu z Premier League bude snažit o okamžitý návrat mezi anglickou elitu.