Kurt Happy Zouma

Narozen: 27. 10. 1993, Lyon, Francie
Výška: 190 cm
Váha: 92 kg
Post: Obránce
V EFC od: 09. 08. 2018
Do: 30. 06. 2019


Dvojnásobný francouzský reprezentant, oba starty si připsal v roce 2015, prorazil do světa profesionálního fotbalu v Saint-Étienne. Debut si připsal už ve svých šestnácti letech v roce 2011.

Zvěsti o jeho talentu se po nějakém čase přenesly i přes Lamanšský průliv a mladíkovy služby si v zimě 2014 zajistila londýnská Chelsea. To už Zouma pravidelně sbíral starty ve francouzské lize a v roce 2013 přispěl k prvenství ve Francouzském ligovém poháru.

Na Stamford Bridge se Zouma hlásil až před sezónou 2014/15, na šest měsíců byl ještě ponechán na hostování v Saint-Étienne. V prvním ročníku v Chelsea sbíral zkušenosti především v pohárových soutěžích, pravidelně hrál v tom Ligovém, který Blues opanovali. V následující sezóně už nastupoval v základní sestavě také v Premier League, v zimě 2016 si však vážně poškodil kolenní vazy a čekala ho nucená devítiměsíční pauza.

Po uzdravení sbíral starty jenom po minutách, manažer Conte sázel na jiné obránce, a tak před sezónou 2017/18 s cílem pravidelně nastupovat v základní sestavě zamířil na hostování do Stoke, kde si sice vydobyl důležité postavení, s klubem ovšem sestoupil z Premier League.

Jeho individuální výkony u Potters patřily k tomu lepšímu z týmu, ač se však příležitostně nevyvaroval hrubek.

Před letošní sezónou Chelsea vyměnila manažera, přesto se ani tentokrát nenašlo pro Zoumu uplatnění v kádru. Mezi hlavní zájemce o jeho služby se záhy zařadil Everton, kterému se na Deadline Day podařilo dojednat roční hostování bez opce na přestup. Splnění všech náležitých podmínek před uzavřením přestupové období ještě muselo přezkoumat vedení Premier League. Hostování se ale nakonec dočkalo schválení. Jeho příchodem a nákupem Yerryho Miny z Barcelony se vedení Evertonu snažilo vyřešit znepokojivé výkony středních obránců v předsezónní přípravě.

A 24letý francouzský obránce prožil na hostování v Evertonu úspěšnou sezónu. Zařadil se mezi klíčové hráče týmu (odehrál 32 ligových zápasů s bilancí dvou vstřelených branek a dvou asistencí), a navíc si svými výkony vydobyl návrat do francouzského národního týmu. Po konci ročníku tak Toffees podle očekávání stáli o zrealizovaní přestupu Zoumy, sám hráč se ale nakonec rozhodl zabojovat o místo v Chelsea, jelikož mu důvěru vyjádřil nový manažer Frank Lampard.