Landon Timothy Donovan

Narozen: 04. 03. 1982, Ontario, California, USA
Výška: 173 cm
Váha: 72 kg
Post: Útočník
V EFC od: I) 02. 01. 2010, II) 04. 01. 2012
Do: I) 15. 03. 2010, II) 25. 02. 2012


Landon Donovan se narodil 4. března 1982 v Ontariu v Kalifornii učitelce Donně Kenney-Cash a poloprofesionálnímu hokejistovi Timovi. Svoje dětství si užíval v kalifornském městečku Redlands, když mu ale byli dva roky, jeho rodiče se rozvedli a otec Tim se odstěhoval.

Když bylo Donovanovi šest, zeptal se své matky, zda by se nemohl stát dopravdovým členem fotbalového týmu, jeho máma souhlasila a malý Landon se tak připojil ke klubu Cal Heat, který měl své sídlo v Rancho Cucamonga. Donovanovi se fotbalově dařilo, ve svém debutu dokonce vstřelil sedm branek. V roce 1997 byl ve svých patnácti letech přijat do U.S. Youth Soccer’s Olympic Development Program, programu, který podporuje rozvoj mladých talentů. Tento program navštěvoval v kalifornské Redlands East Valley High School. V roce 1998 se Landon účastnil IMG Soccer Acedemy, jež je součástí fotbalového vzdělávacího programu v USA. Už teď bylo jasné, že se bude fotbalem živit.

A skutečně se tak stalo, následující rok totiž přestoupil do německého Bayeru Leverkusen. Zde mu však velmi pšenka nekvetla, a tak byl pro sezónu 2001 byl do klubu kanadsko-americké Major League Soccer San Jose Earthquakes. A v San Jose se stal Donovan skutečným americkým idolem, za čtyři roky dokázal s týmem vyhrát dvakrát titul (2001, 2003), v lize nastřílel 32 branek a zaznamenal 29 asistencí a v play-off, které rozhoduje v MLS o celkovém vítězi ligy, vsítil 10 branek a připravil pro spoluhráče šest branek. Navíc v roce 2003 získal ocenění pro nejlepšího amerického fotbalistu.

Tuto cenu Donovan obhájil i za rok, a stal se tak první, komu se v historii povedlo. V roce 2005 se vrátil do Bayeru Leverkusen, zda si však připsal pouze sedm startů, z toho v základní sestavě byl jen dvakrát. Rozhořčený fotbalista se chtěl vrátit domů, proto ho Leverkusen s lehkým srdcem prodal do Los Angeles Galaxy. Ve své první sezóně za Galaxy hned získal už svůj třetí titul v MLS. Ve své druhé sezóně už s Galaxy titul nezískal, v play-off ale nastřílel 14 branek, což ho řadí v historii na druhé místo.

V roce 2007 do Los Angleles Galaxy přišel David Beckham, Donovan mu dokonce ihned po příchodu přenechal kapitánskou pásku. I přes příchod anglické superstar se Galaxy následující dva roky nepodařilo vyhrát titul, hlavně ročník 2008 byl pro klub velkým zklámánín, i když Donovan spolu s Beckhamem zářil. Toho si všimli i v Evropě, kde od léta 2008 byl o něj velký zájem. Po skončení MLS začal Donovan v listopadu trénovat pod vedením starého známého z Galaxy Jürgena Klinsmanna za slavný Bayern Mnichov. V tréninku se Bavorům zalíbil, a tak od ledna 2009 až do začátku MLS (tj. cca půlka března) přišel do Mnichova na hostování. Úvod svého angažmá v Bayernu měl dobrý, v přípravě na jarní odvety v Bundeslize skóroval v pěti přátelských zápasech čtyřikrát. Dobrou formu v lize ale vzápětí nepotvrdil, nastoupil jen v šesti zápasech, aniž by dál aspoň jeden gól. Popravdě přesadit se tehdy přes útočnou super dvojici Miroslav Klose –Luca Toni bylo těžké. Po skončení hostování Bayern odmítl Donovanovi angažmá prodloužit, amerického hráče tak čekal návrat do Los Angeles Galaxy.

Zde ho vítal nový trenér Bruce Arena, kapitánská páska natrvalo a také problémy. Ve své knize „Experiment Beckham“ totiž Donovan svého spoluhráče Davida Beckhama označil za špatného kapitána a lakomce, kterému je všechno jedno. Beckham označil chování Donovana za neprofesionální, nakonec se ale oba hráči usmířili a dovedli Galaxy do finále play-off, kde ale podlehli na penalty Real Salt Lake. Do play-off Galaxy proklouzlo poprvé od roku 2005. Donovan byl po sezóně vyhlášen nejlepším hráčem MLS a už pošesté nejlepším americkým fotbalistou roku. A odměny se dočkal i od svého týmu, jenž mu nabídl nový čtyřletý kontrakt s klauzulí, v níž byla podmínka, že po konci sezóny může odejít na hostování. Donovan smlouvu přijal a hned uplatnil i klauzuli, na začátku ledna přišel na 2,5 měsíční hostování do Evertonu. Do příchodu k Toffees (2. ledna 2010) nastoupil za Galaxy k 121 zápasům, v nichž střelil 64 branek.

Co říct o Donovanově desetitýdenním hostování na Goodison Parku? Snad jen samá slova chvály. Američan okamžitě po přestup naskočil do základní sestavy Toffees. Na pozici pravého ofenzivního záložníka odehrál všech třináct možných soutěžních zápasů, přičemž jedenáckrát hrál od první minuty. Vstřelil dvě branky, stal se nejlepší hráčem Evertonu v lednu, byl u senzačních výhrách nad Chelsea a Manchesterem United a tak bych mohl pokračovat dál a dál… Donovan prostě zanechal v Evertonu velkou stopu a s jeho odchodem se klub, fanoušci i samotný hráč jen těžce smiřovali. Na Goodison Park se ale Landon vrátil o dva roky později, když si opět na začátku roku střihnul v modrém dresu krátkodobé hostování. Ještě před druhým angažmá v Premier League stihl s LA Galaxy výhrát MLS.

Svoji reprezentační kariéru Donovan nastartoval v roce 1999, když byl vyhlášen nejlepším hráčem MS U-17. V roce 2000 se již stal členem amerického výběru U-23 a posléze i seniorského. V létě 2000 byl s výběrem USA blízko medaile na OH. Svůj debut za seniorský tým si odbyl 25. října 2000 proti Mexiku a hned i skóroval. Na MS 2002 došel s USA do čtvrtfinále a získal cenu pro nejlepšího mladého hráče turnaje. Na MS si zahrál i za čtyři roky, zde ale Američani vypadli už ve skupině. Donovan se postupně ale stával oporou reprezentace a také přepisoval její historie, nejprve překonal rekord v počtu asistencí a následně i v počtu branek. Do dnešního dne jich má na kontě 42. V roce 2009 dokráčeli Spojené státy americké až do finále Konfederačního poháru, USA v posledním utkání turnaje porazili Brazilci. Donovanovi ale turnaj perfektně vyšel stejně jako následující MS 2010. Tahoun Američanů dovedl svoje národní mužstvo až do osmifinále, kde USA vystavila až v prodloužení stopku Ghana. Landon na šampionátu nastřílel tři branky.