Leighton John Baines

Narozen: 11. 12. 1984, Liverpool, Anglie
Výška: 170 cm
Váha: 70 kg
Post: Obránce
V EFC od: 07. 08. 2007
Do: 27. 07. 2020


Lokální hráč a taktéž odmalička fanoušek Toffees. Bainesovo místo je na levém okraji obrany, a toto místo by díky němu také mělo mít o kvalitní zástup na léta dopředu postaráno. Leighton je také mnohonásobným anglickým reprezentantem do 21 let. Prvním profesionálním klubem jeho kariéry se stal v roce 2002 Wigan. Netrvalo dlouho a mladý Baines se stal etablovaným členem tamního prvního týmu. V roce 2005 se Latics poprvé ve své historii podívali do první ligy.

Vůbec prvním střelcem gólu za Wigan v nejvyšší soutěži byl právě Baines, který se trefil do sítě Ipswiche. Ještě ve stejném roce podepsal u týmu Paula Jewella novou smlouvu, přestože se už o něj zajímalo hodně předních anglických klubů. Během přestupového léta 2007 se ale Wiganu už svou největší hvězdu udržet nepovedlo a Leighton odmítl lukrativní nabídku Sunderlandu, jen aby mohl přestoupit do svého milovaného klubu – do Evertonu. Částka transferu se pohybovala kolem šesti milionů liber. První sezona v modrém dresu se mu ale nepovedla. Díky zranění kotníku, které ho trápilo velkou část sezony nastoupil v základní sestavě třináctkrát a jako střídající hráč devětkrát.

Ani první měsíce sezony 2008/09 se Baines nedočkal své příležitosti. Většinou nastupoval až na posledních několik minut. Situace se obrátila v prosinci, kdy se díky zranění Yoba dostal do základní sestavy a svou pozici už nepustil. Udivoval jak dobrou obrannou činností, tak drzými útočnými výpady po levé lajně. Následující ročník se Bainesovi velmi vydařil, díky malé konkurenci na levé strany obrany a výborným výkonům odehrál takřka všechny zápasy. Dobré výkony mu málem vynesly i účast na MS 2010, do Jihoafrické republiky ale kvůli zvláštním důvodům manažera Capella neodletěl. Náladu si vylepšil aspoň novým pětiletým kontraktem od Evertonu a hlavně skvělými výkony v ročníku 2010/11.

V následujících sezónách Baines svou nepostradatelnost pro Everton jenom dokazuje, vypracoval se mezi špičku Premier League a čím dál častěji se dostává také do reprezentace. Hlavně ročník 2012/13 se mu extrémně vydařil, byl vyhlášen nejlepším klubovým hráčem a zvolen do Premier League PFA Team of the Year. Z vysokého standardu nepolevil ani následující rok (už pod novým manažerem Robertem Martínezem), a tak odcestoval na mistrovství světa jako anglický volba číslo jedna na levou obranu. Bohužel šampionát se Bainesovu jako celému Albionu nepodařil a po základních skupinách tradiční účastník cestoval domů.

V září 2014 si Baines připsal svou první branku v evropských pohárech, prosadil se z penalty při výhře 4:1 nad Wolfsburgem v Evropské lize. Ligový ročník sice Everton zakončil na nelichotivém 11. místě, ale Baines zaznamenal úctyhodných devět ligových asistencí, v lednu 2015 dokonce svou 45. přihrávkou na gól překonal rekord Graemea Le Sauxa v této statistice.

Následující ročník laboroval s kotníkem, zasáhl jen do poloviny ligových kol další neúspěšné sezóny ukončené 11. místem, která stála místo manažera Roberta Martíneze. I s novým lodivodem, Ronaldem Koemanem, si ale nadále udržel pozici klíčového hráče Toffees a v sezóně 2016/17 jen jako třetí obránce v éře Premier League dosáhl na metu 30 nastřílených branek a vůbec jako první zadák zaknihoval 50 asistencí.

V sezóně 2017/18 Bainese opět trápilo zranění, ale hlavně noví šéfové – manažer Marco Silva a sportovní ředitel Marcel Brands – mu v létě 2018 přivedli velkou konkurenci v podobě Francouze Digneho. Přeci jenom postupující věk evertonské stálice nešlo přehlížet.

Přes Digneho Baines nastupoval sporadicky, v následujících dvou sezónách zasáhl pouze do 17 zápasů, a i když nikterak nezaostával za mladšími soupeři či spoluhráči, jeho konec kariéry začínal být stále reálnější. V létě 2020 další nový manažer Carlo Ancelottimu nabídl Bainesovi smlouvu na jeden rok, po uvážení ale LB3 odmítl a ve 35 letech pověsil kopačky na hřebík.

Leighton Baines, livepoolský hoch z Kirkby, zářně reprezentoval Everton 13 let, během nichž odehrál 420 soutěžních zápasů. V historii Premier League neběhal po hřištích produktivnější obránce než on, na kontě má skvělou bilanci 39 branek a 52 asistencí. Skvělá levačka, skromný charakter, oddaný profesionál… a evertonská legenda, nebo ikona? Získat s klubem trofej, o legendě by nebylo diskuze. Tak či tak, úžasný hráč Toffees.

(foto zdroj: dailymail.co.uk)