Leighton John Baines

Narozen: 11. 12. 1984, Liverpool, Anglie
Výška: 170 cm
Váha: 70 kg
Post: Obránce
Číslo dresu: 3
V EFC od: 07. 08. 2007
Smlouva do: 30. 06. 2020


Lokální hráč a taktéž odmalička fanoušek Toffees. Bainesovo místo je na levém okraji obrany, a toto místo by díky němu také mělo mít o kvalitní zástup na léta dopředu postaráno. Leighton je také mnohonásobným anglickým reprezentantem do 21 let. Prvním profesionálním klubem jeho kariéry se stal v roce 2002 Wigan. Netrvalo dlouho a mladý Baines se stal etablovaným členem tamního prvního týmu. V roce 2005 se Latics poprvé ve své historii podívali do první ligy.

Vůbec prvním střelcem gólu za Wigan v nejvyšší soutěži byl právě Baines, který se trefil do sítě Ipswiche. Ještě ve stejném roce podepsal u týmu Paula Jewella novou smlouvu, přestože se už o něj zajímalo hodně předních anglických klubů. Během přestupového léta 2007 se ale Wiganu už svou největší hvězdu udržet nepovedlo a Leighton odmítl lukrativní nabídku Sunderlandu, jen aby mohl přestoupit do svého milovaného klubu – do Evertonu. Částka transferu se pohybovala kolem šesti milionů liber. První sezona v modrém dresu se mu ale nepovedla. Díky zranění kotníku, které ho trápilo velkou část sezony nastoupil v základní sestavě třináctkrát a jako střídající hráč devětkrát.

Ani první měsíce sezony 2008/09 se Leighton nedočkal své příležitosti. Většinou nastupoval až na posledních několik minut. Situace se obrátila v prosinci, kdy se díky zranění Yoba dostal do základní sestavy a svou pozici už nepustil. Udivoval jak dobrou obrannou činností, tak drzými útočnými výpady po levé lajně. Následující ročník se Bainesovi velmi vydařil, díky malé konkurenci na levé strany obrany a výborným výkonům odehrál takřka všechny zápasy. Dobré výkony mu málem vynesly i účast na MS 2010, do Jihoafrické republiky ale kvůli zvláštním důvodům manažera Capella neodletěl. Náladu si vylepšil aspoň novým pětiletým kontraktem od Evertonu a hlavně skvělýmy výkony v ročníku 2010/11.

V následujících sezónách Baines svou nepostradatelnost pro Everton jenom dokazuje, vypracoval se mezi špičku Premier League a čím dál častěji se dostává také do reprezentace. Hlavně ročník 2012/13 se mu extrémně vydařil, byl vyhlášen nejlepším klubovým hráčem a zvolen do Premier League PFA Team of the Year. Z vysokého standardu nepolevil ani následující rok, a tak odcestoval na Mistrovství světa jako anglický volba číslo jedna na levou obranu. Bohužel šampionát se Bainesovu jako celému Albionu nepodařil a po základních skupinách tradiční účastník cestoval domů.