Leon Osman

Narozen: 17. 05. 1981, Wigan, Anglie
Výška: 173 cm
Váha: 64 kg
Post: Záložník
V EFC od: Odchovanec
Do: 01. 06. 2016


Nepochybně jeden z nejtalentovanějších hráčů, co kdy vyšli z mládežnické akademie Toffees. „Ossie“, jak se mu přezdívá, je z poloviny Turek, protože jeho otec pochází z turecké části Kypru. Jeho matka je Angličanka. Proto by byl Leon i přes svou anglickou národnost schopen hrát za Kypr, nebo za Turecko. Jeho mladší bratr Carl Osman hraje za Kednal Town FC. Leon byl společně s Tonym Hibbertem součástí týmu, který v roce 1998 vyhrál FA Youth Cup. Následující rok si ale fotbal nezahrál vůbec. Na vině bylo vážné zranění kolene.

V roce 2002 si Osman vyzkoušel, jaké to je hrát za jiný klub, i když šlo pouze o hostování v Carlisle. Pro tamní tým byl velkou posilou a jednou byl dokonce zvolen hráčem měsíce. Na jaře 2003 se vrátil zpět do Evertonu a hned se blýskl hattrickem v zápase B týmů, do sítě Manchesteru United. V první půlce roku 2004 šel Ossie nasbírat další zkušenosti na hostování, tentokrát do Derby County. Tam natolik okouzlil tehdejšího manažera George Burleyho, že ho chtěl do svého týmu získat natrvalo. To se mu naštěstí nepovedlo a Leona už brzy čekal první start ze A tým. Ten přišel, když mu bylo 23 let, v zápase proti Wolves. Osman svou šanci naplno využil a už po třech minutách hry dal premiérovou branku za první tým a možná svou nejdůležitější v kariéře.

Povedený zápas znamenal, že Leon už od té doby pravidelně nastupoval na pravém křídle. Začátek sezony 2006/07 zastihl Ossieho ve výtečné formě. I David Moyes napovídal trenérovi anglické reprezentace, Steveovi McClarenovi aby s jeho povoláním neváhal, jenže tak se bohužel nestalo. Sezonu 2007/08 začal Leon tradičně dobře. Dva góly v prvních dvou zápasech je slušná bilance. Vůbec celý podzim se mu náramně povedl. Za zmínku stojí i branka, kterou dal v poháru UEFA řecké Larrise a která byla na konci sezony vyhlášena brankou roku.

Následující sezóna se Osmanovi docela povedla, sice občas střídal nepovedené utkání s povedenými, i tak se ale nadále těšil oblibě fanoušků. Není se co divit, sedm vstřelených branek na záložníka není špatná bilance. Hlavním Ossieho problémem však zůstává nestálá forma, a nic na tom nezměnila ani sezona 2009/10. Skvělé zápasy Leon, nastupující na pravé straně zálohy i v jejím středu, střídal s průměrnými až špatnými, a právě díky tomu Osman ne a ne vykročit z oné fádní průměrnosti. V nádcházející sezóně se Ossie se zpočátku vezl na vlně celého týmu a trápil se, druhá polovina ročníku ho však zastihla možná ve výborné formě. Ze své nejlepší pozice ofenzivního záložníka táhl Everton tabulkou nahoru, neúnavně se nabízel, rozdával přihrávky, střílel góly, byl zkrátka u všeho.

V ročníku 2011/12 potvrdil zlepšení, jako by mu prospěl odchod Mikela Artety, po němž převzal dirigentskou taktovku. Hlavně ale následující sezóna se mu podařila, dostal se do životní formy a konečně oblékl reprezentační dres Albionu. K absolutní spokojenosti chybělo jen více branek, přeci jenom své šance často trestuhodně zahazoval.

Také první rok po příchodu Roberta Martíneze představoval důležitý článek kádru, nastoupil do všech ligových utkáních (v základní sestavě v 27 kolech) během sezóny 2013/14. Jeho klubovou oddanost Everton ocenil benefičních duelem proti Portu v létě 2014.

V sezóně 2014/15 se na hřiště dostával stále méně, v základní sestavě pouze 15x (předešlý ročník 29x). Techniku sice neztratil, ovšem v ostatních ohledech začal výrazně zaostávat. Stále menší porce minut na hřišti i i v následující sezóně dala tušit konec, smlouva mu expirovala v květnu 2016. Nicméně zprávu o propuštění mu klub osobně nesdělil, s parťákem Hibbertem se vše dozvěděli jenom z oficiálním stránek.

Leon Osman opustil Everton po 16 sezonách a 433 zápasech. Ve věku 35 let kariéru končit nehodlá.