Lewis Jack Gibson

Narozen: 19. 07. 2000, Durham, Anglie
Výška: 185 cm
Váha: 73 kg
Post: Obránce
V EFC od: 27. 07. 2017
Do: 01. 07. 2023


Odchovance Newcastlu United získal Everton v létě 2017, když v boji o jeho podpis porazil mnohé prvoligové anglické celky. Za talentovaného středního obránce ale Toffees musel zaplatit patřičnou částku, jejíž základní hodnota činila milion liber, přičemž další výkonnostní bonusy se šplhají až pět milionů liber.

Gibson po příchodu do Evertonu začal okamžitě pravidelně nastupovat v rezervním týmu do 23 let, v jehož službách podával velmi solidní výkony, což mu vyneslo nominace do anglických mládežnických reprezentacích. V rámci progresu se v létě 2019 jako 19letý zúčastnil předsezónní přípravy s prvním týmem Evertonu.

Manažer Marco Silvy mu však po povedeném přípravě nedal šanci v soutěžním zápase, a tak se postupně vyrojily spekulace o jeho odchodu, zvláště jestliže jeho prvotní kontrakt v Everton měl expiraci po sezóně 2019/20. Na začátku kalendářního roku ale Gibson podepsal s Blues novou smlouvu až do léta 2022 a obratem zamířil na půlroční hostování do třetiligového Fleetwoodu Town, kde by měl sbírat první zkušenosti se seniorským fotbalem.

Hostování na Highbury Stadium Gibsonovi náramně sedlo, okamžitě se naskočil do základní sestavy a stal se oporou týmu, který poskočil až do bojů play-off o druhou ligu. Právě až v prvním duelu semifinále play-off s Wycombe, svém desátém zápase za Fleetwood, Gibson poznal hořkost porážky. Postup do druhé ligy se tak nakonec nevydařil, mladý stoper ale zaujal a naznačil svůj velký potenciál. Následující ročník 2020/21 si ale Championship přeci jen zahrál, na roční hostování ho získal druholigový Reading, kde se mu ale příliš výkonnostně nedařilo, a tak za celou sezónu zasáhl pouze do 14 soutěžních zápasů.

V létě 2021 sice začal přípravu v Evertonu pod vedením nového manažera Rafaela Beníteze, v kádru prvního týmu se ale kvůli vysoké konkurenci neudržel, a tak zamířil na další hostování – v sezóně 2021/22 si ho vyhlédl třetiligový Sheffield Wednesday. V dresu Owls toho ale Gibson bohužel odehrál pramálo, kvůli vleklým zraněním naskočil během celého ročníku pouze do šesti zápasů. Po neúspěšném roku se 22letý obránce vrátil do Evertonu, s nímž nakonec prodloužil smlouvu o rok a odvrátil tak svůj odchod z klubu po skončení smlouvy. Šanci na Goodison Park se však opět nedočkal a naopak zamířil na další hostování. Ročník 2022/23 strávil v třetiligovém Bristolu Rovers.

Na Memorial Stadium se rychle usadil v základní sestavě, v níž – až na období na začátku roku 2023, kdy vypadl na několik týdnů kvůli svalovému zranění – podával velmi dobré výkony. Po konci ročníku mu Everton nabídl prodloužení končící kontrakt, dočkal se ale zamítavé odpovědi. Gibson opustil Toffees po šesti letech, aniž by odehrál jediný zápas za A-tým, a nepotvrdil tak vizitku obrovského talentu, s níž přicházel. Jako volný hráč se v létě 2023 upsal druholigovému celku Plymouth Argyle.