Louis Laurent Saha

Narozen: 08. 08. 1978, Paříž, Francie
Výška:
 185 cm
Váha: 86 kg
Post: Útočník
V EFC od: 01. 09. 2008
Do: 31. 01. 2012


Louis Laurent Saha je tím nejzvučnějším jménem, které v létě 2008 na Goodison Park zamířilo. Saha začínal s fotbalem v Metz, kde v letech 1996-1998 nastupoval za juniorku. Poté se mladý Saha probojoval do prvního týmu, kde působil celkem dva roky a kde si zadělal na kariéru výborného útočníka. V roce 1999 přišel první kontakt s ostrovním fotbalem, když Louis putoval na hostování do Newcastlu. Tam ale moc neoslnil. V jedenácti zápasech stačil dát jen jednu branku. Ale ani po návratu do Metz, nevydržel dlouho na jednom místě.

O mladého útočníka usiloval Fulham, kterému se jej podařilo získat za dva miliony liber. Právě Fulhamu, může vděčit za jednu z nejúspěšnějších epizod své fotbalové kariéry. V Londýně pobyl celkově čtyři roky. V první sezoně vstřelil ve všech soutěžích neuvěřitelných 44 branek. Sezona 2002/03 byl slabší, v té skóroval pouze 7x. V poslední sezoně za Cottagers ale vstřelil 22 branek a zájem ze strany velkých klubů narůstal. Saha se rozhodl setrvat na ostrovech a za téměř 13 milionů liber šel v lednu 2004 za největší výzvou kariéry – Manchesterem United.

Fulham sic neochotně, s podmínkami souhlasil. Saha se v Manchesteru uvedl velmi dobře. V prvních 10 zápasech dal 7 branek. Na konci února 2004 se trefil i proti býválému působišti – Fulhamu. Sezona 2004/05 se pro Sahu nevyvíjela vůbec dobře. Nastoupil v ní pouze jedenáctkrát, za což může poděkovat vleklým zraněním. Těch už se nikdy pořádně nezbavil. Po vyléčení z jednoho z mnoha zranění, se vrátil v listopadu 2005 a všechny ohromil dobrou střeleckou formou. Příležitosti dostával zejména v Ligovém poháru, ve kterém dokázal nastřílet 6 gólů. Saha tak o sobě dával znovu vědět a pro Sira Alexe Fergusona se stal první volbou do ůtoku k Waynu Rooneymu. Během sezony 2005/06 tedy vstřelil 15 gólů a i v plánech pro příští seonu s ním Ferguson počítal do základní sestavy. Ročník 2006/07 začal Saha skvěle a v prosinci podepsal nový kontrakt do roku 2010. Jenže pak přišla další řada zranění. Když už se Saha dal do kupy, v utkání Ligy Mistrů, proti AS Řím, si znovu přivodil zranění kolene. Sezonu zakončil na patnácti gólech ale to jen díky skvělé podzimní formě. V minulé sezoně sloužil Lousi jako náhradník a zranění se jej pořád držela. Přesto ale viděl svou budoucnost i nadále na Old Trafford.

Nakonec dal ale na slova Alexe Fergusona a po 120 zápasech, v nichž docílil 42 branek, přijmul nabídku Evertonu. Přestupová částka nebyl zveřejněna, jisté bylo jen to, že Saha bude hráčem Evertonu minimálně dvě sezony.

I v první sezoně v modrém dresu Francouze trápila zranění. I díky nim nastřílel „pouze“ 9 branek. Následující rok už to bylo o něco lepší, Sahovi se celkem vyhýbala zranění, a tak nastoupil v sezóně ke 40 utkáním, což je na něj velmi dobré číslo. Navíc přidal 15 branek, k úplné spokojenosti chyběla už jen lepší druhá polovina sezóny.

V první části sezóny 2010/11 Saha připomínal člověka ve stavu hibernace. Sice ho netrápila zranění, ale zato utrpěla jeho střelecká potence. Trefil se až v lednu . téměř po roční pauze. Gól ho viditelně povzbudil, protože začal řádit jako za starých časů, své o tom ví hlavně Blackpool, který Saha ve vzájemném zápase pozdravil čtyřikrát. V březnu však očekávaně přišlo další zranění, kvůli němuž pro něj ročník skončil.

Sezóna 2011/12 ho nezastihla v dobré herní pohodě. Vyhýbala se mu zranění, svůj brankostroj však nepustil. Nastoupil k 20 zápasům, vstřelil jen dvě branky. Přesto po něm překvapivě v zimním přestupovém okně šáhnul Tottenham, jenž ho půl roku před vypršení smlouvy koupil za nezveřejněnou částku. Everton Saha opouští v nelichotivé šňůře 13 utkání bez vstřeleného gólu. Celkem za EFC odehrál 115 střetnutí a 35x se radoval z branky.

V Tottenhamu začal velmi dobře, postupně však nastal útlum a nakonec za půlroku naskočil do 11 zápasů a vstřelil čtyři branky, čímž přispěl ke konečnému 4. místu Spurs. V létě 2012 zamířil jako volný hráč do Sunderlandu, kde vydržel jen polovinu ročníku. Ani jednou neskóroval a na hřiště se dostával pouze z lavičky. Lepší situaci nenastala na jaře 2013 ani v římském Laziu. Po italském angažmá ukončil v létě 2013 ve věku 35 let aktivní kariéru.