Lucas Digne

Narozen: 20. 07. 1993, Meaux, Francie
Výška: 178 cm
Váha: 74 kg
Post: Obránce
V EFC od: 01. 08. 2018
Do: 13. 01. 2022


Rodák z Meaux (asi 40 km severovýchodně od Paříže) začal s profesionálním fotbalem v Lille, když tam hrával Gana. V Lille strávil tři roky, v nichž vsítil tři branky. Jeho výkony zaujaly PSG, takže se v roce 2013 stěhoval do města pod Eiffelovkou. Zde ale moc nehrál a tak vzal pro sezónu 2015-16 zavděk hostováním ve věčném městě, kde oblékal barvy původního týmu z AS. Tam mu naopak pšenka kvetla, nastupoval pravidelně a upoutal svými výkony pozornost Barcelony, které ho získala v létě 2016 za 16,5 milionu eur.

V Barceloně se nepřekvapivě (Jordi Alba opravdu nebyl kupován na leštění lavičky) stal součástí spíše druhé jedenáctky. Nakonec za Blaugrana odehrál dvě sezóny, ve kterých odehrál 46 zápasů a dal dva góly. Ale na první a zatím jedinou branku v LM (navíc po asistenci od Messiho) bude jistě vzpomínat i na stará kolena.

Digne se v létě 2018 s cílem nastupovat v základní sestavě, v Barceloně zaostával hlavně v kreativitě, rozhodl vyměnit slunné Španělskou za deštivou Anglii. Za 18 milionů liber přestoupil do Evertonu, kde má nahradit stárnoucí stálici levé obrany Leightona Bainese.

Francouzský střízlík prošel všemi věkovými kategoriemi v národním dresu (včetně zlata z roku 2013 na MS do 20 let) a dokonce si zahrál o rok později na MS áček, odkud zná Schneiderlina. V roce 2018 do Ruska vzat nebyl – a přišel tak o zlato. Everton za něj zaplatil 18 milionů liber a hráč bude nosit dres číslo 12. Smlouva byla podepsána na pět roků.

Po příchodu na Ostrovy Dignemu netrvalo příliš netrvalo, aby přesvědčil o svých kvalitách. Ve své první sezóně vstřelil čtyři ligové branky a na stejný počet gólů přihrál. Dokonce patřil mezi nejkreativnější hráče v TOP5 evropských ligách. Francouz se téměř okamžitě stal nejen defenzivní, ale i ofenzivní oporou Toffees.

O ročník později sice skóroval pouze jednou v poháru, ale počet ligových asistencí navýšil hned na sedm, což zopakoval také v další sezóně, v níž si ho klub zavázal novou smlouvou. „Angažmá v Evertonu přirovnávám ke skvělé svatbě,“ radoval se Francouz po podpisu kontraktu v únoru 2021. Jenže bohužel nic netrvá věčně…

V létě 2021 nastoupil na pozici manažera Blues Rafael Benítez, který s Dignem nenašel společnou řeč. Španělský stratég sázel na defenzivnější pojetí hry, což útočně laděný bek nechtěl akceptovat, a tak se nesvár dospěl až k dříve nemyslitelnému prodeji hráče do Aston Villy, která za něho zaplatila 23 miliónů liber, další dva miliony jsou přitom zahrnuty ve výkonnostních bonusech. Co je paradoxní, Benítez se dočkal vyhazovu v Evertonu jen tři dny po Digneho odchodu.

Lucas Digne odehrál za tři a půl roku na Merseyside 127 soutěžních zápasů, v nichž vstřelil šest branek a hned na 20 nahrál. Do paměti fanoušků se vryl jako plnohodnotný nástupce Leightona Bainese. A to je už tedy kompliment.